Info
Seniko studio
Zdravlje
13.05.2014. Uloga ambalaže: Pozivamo potrošače da “pogledaju i ispod etikete”
BRIGA ZA ZDRAVLJE I SIGURNOST HRANE POTIČE EVROPLJANE NA ODABIR NAMIRNICA U STAKLENOJ AMBALAŽI
Neovisno istraživanje provedeno na uzorku od 8000 potrošača u 11 evropskih država pokazalo je da Evropljani više brinu za zdravlje i sigurnost hrane, nego za probleme vezane uz okoliš i međunarodni terorizam.

Jedna od ključnih bojazni potrošača odnosi se na ulogu ambalaže u sigurnosti hrane. Dvije trećine anketiranih (66%) ističe da ih brine rizik od prelaska kemikalija iz ambalaže u njen sadržaj (hranu/pića). Među anketiranim Hrvatima ta se brojka penje na visokih 83%. Uz to, čak devet od deset Hrvata vjeruje da te kemijske interakcije mogu ugroziti ljudsko zdravlje.

Od svih ponuđenih materijala kojima je obuhvaćena metalna, kartonska, bag in box, plastična i staklena ambalaža - potrošače (njih 60%) najviše brinu plastične boce, tj. njihov utjecaj na sadržaj ili sastojke hrane/pića.

Prof. Dieter Schrenk, stručnjak za farmakologiju i toksikologiju njemačkog sveučilišta Kaiserslautern, komentira postojeće znanstveno istraživanje migracije kemikalija iz ambalažnih materijala: „Problem prijenosa spojeva nastalih u prehrambenoj ambalaži u hranu je veoma važan. U prošlosti su se plastični polimeri, metali i papir/karton pokazali kao značajan izvor neželjenih kemikalija u hrani. Do toga dolazi migracijom najčešće namjerno dodavanih ili uz postupak obrade vezanih sastojaka. Iako se rizik izloženosti zagađivanja hrane takvim sastojcima smatra niskim, potrebno je provesti više istraživanja kako bi se ovaj problem znanstveno razjasnio.“

Briga za zdravlje igra ključnu ulogu u potrošačevom donošenju odluke i poticanju potražnje za namirnicama i pićima pakiranim u staklo. Čak 74% anketiranih smatra staklenu ambalažu najboljim odabirom za sigurnost hrane. Pogledamo li pojedinačne rezultate po državama, proizlazi da najviše povjerenja u staklenu ambalažu imaju Hrvati i Austrijanci, njih 81%.

Adeline Farrelly – glavna tajnica FEVE-a izjavljuje: “Očito je da potrošači brinu o mogućem zagađenju iz ambalaže. Oni danas provjeravaju kako su proizvodi uskladišteni i upakirani – a ne samo ono što piše na etiketi. Studije pokazuju da kemikalije iz ambalažnih materijala prelaze u namirnice – što je doista ozbiljan problem. Naročito su oprezni roditelji male djece: 77% roditelja u Evropi preferira staklo za čuvanje hrane za djecu, dok njih 61% izbjegava kupnju hrane za bebe u plastičnim bocama ili u drugim materijalima.”

Najveći broj Evropljana obuhvaćenih anketom (njih 87%) bi svojoj obitelji i prijateljima preporučio staklo kao ambalažu broj 1 za pakiranje hrane i pića. Jer, staklena ambalaža igra veliku ulogu u sigurnosti i zdravstvenoj ispravnosti hrane. Ona najbolje čuva svježinu i arome namirnica i pića koji se u nju pakiraju. Staklo djeluje kao prirodna i nepropusna barijera. Potpuno je inertno što znači da tvari iz stakla ne prelaze u prehrambene proizvode koji se u njega pakiraju.
Staklo je jedini opće korišteni ambalažni materijal u SAD-u koji Američka administracija za hranu i lijekove smatra opće sigurnim. I činjenica da se upravo staklo koristi u laboratorijskim testiranjima govori sama za sebe. Nakon zabrane korištenja biosphenola u proizvodnji plastičnih bočica za bebe (2011.), Evropska komisija preporučila je staklo kao sigurnu alternativu za ljudsko zdravlje.

Iako Evropska komisija sve više postrožuje zakonske propise vezane uz kemikalije koje iz prehrambene ambalaže prelaze u namirnice i pića, nema mjesta bojazni za budućnost staklene ambalaže. Naprotiv! Zbog svojih svojstava ona će zadovoljiti i sve buduće EU standarde koji se odnose na materijale koji dolaze u dodir s hranom.

O istraživanju:
Neovisna istraživačka agencija InSites Consulting provela je u veljači 2014. anketiranje potrošača u 11 evropskih država: Francuskoj, Italiji, Njemačkoj, Španjolskoj, Velikoj Britaniji, Austriji, Hrvatskoj, Češkoj, Poljskoj, Slovačkoj i Švicarskoj. U sklopu ankete koju je naručio FEVE (Evropska federacija proizvođača staklene ambalaže) istraženi su stavovi 8.000 potrošača (starosti između 24 i 64 godine) o prehrambenoj ambalaži - točnije o aspektima vezanim uz sigurnost hrane, okoliš i okus. 41% anketiranih su roditelji, 75% su žene a 25% muškarci. Dobiveni rezultati reprezentativni su za svaku državu.

Povezani članci
19.03.14 Ekologija
Tetra Pak postigao napredak u ostvarivanju ekoloških ciljeva
16.12.13 Promocije
Juicy kids u Tetra Wedge Aseptic® ambalaži – posebna zabava za najmlađe
25.01.13 Ekologija
Šampon, ulje i ocat su skuplji zbog naknade za reciklažu
12.06.12 Seminari, konferencije
U Splitu održani Svjetski dani ambalaže 2012
17.05.12 Brandovi
Dodijeljene nagrade CROPAK i REGPAK 2012
07.05.12 Brandovi
Podravka: Dodijeljene nagrade CROPAK za najbolji redizajn Kvikija
02.04.12 Ekologija
Vjesnik: Neiskorištenim otpadom razbacujemo se kao 'pijani bogataši'
01.03.12 Karijere
Belišće: Novi predsjednik Uprave Franz-Michael Hohensinn
31.05.11 Sajmovi i izložbe
Grafik.net na ZV-u predstavlja projekt 'I love print'
30.05.11 Sajmovi i izložbe
Na ZV-u od 1. do 4. lipnja Intergrafika i Modernpak
14.02.11 Trgovina na malo
Čobanković najavljuje smanjenje naknade za ambalažni otpad
14.02.11 Trgovina na malo
Od ljeta niže povratne naknade za PET ambalažu
13.01.11 Ekologija
Za plastične boce iz Srbije i BiH 470 mil. kuna
08.12.10 Ekologija
Od 2012. nova pravila o ambalažnom otpadu
16.08.10 Ekologija
GfK: Cijena ambalaže umnogome određuje ekološku svijest potrošača
26.03.08 Trgovina na malo
Konzum lani preuzeo 200 milijuna komada nepovratne ambalaže
18.07.07 Ekologija
Počelo odvojeno prikupljanje kartonske ambalaže za napitke
19.04.07 Ekologija
Milijarditom bocom prikupljeno 83.000 tona ambalažnog otpada
05.02.07 Inspekcijske službe
Ministarstvo zaštite okoliša: Kaufland prijavljen zbog ambalaže
22.10.06 Trgovina na malo
Sumnjiv otkup: Sabirni centri primat će tek 80 boca na dan
04.10.06 Ekologija
Prikupljeno pola milijarde boca
25.08.06 Trgovina na malo
Trgovine će primati i po 100 boca
16.08.06 Neprehrambeni proizvodi
Ambalažni otpad i stare gume otvorili 1300 radnih mjesta
16.07.06 Ekologija
Prvih šest mjeseci prikupljanja ambalaže u Hrvatskoj
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa