Info
Seniko studio
Ekologija
11.02.2014. Zmajlović predstavio promjene u sustavu ambalažnog otpada
Donošenjem Zakona o održivom gospodarenju otpadom u srpnju 2013. stvorene su pretpostavke za otvaranje tržišta i uspostavu tržišnih principa.

„Gospodarenje otpadom jedna od ključnih tema za ovu Vladu i za državu. To je gospodarsko pitanje, pitanje stvaranja novih radnih mjesta, pitanje racionalnog gospodarenja vrijednim sirovinama i resursima koji su vlasništvo svih nas. To je i pitanje kvalitete života, pitanje higijene. Želimo biti dobar gospodar i prestati zakopavati vrijedne sirovine na odlagališta.

Želimo u sljedećih par godina udvostručiti broj radnih mjesta direktno zaposlenih u gospodarenju otpadom sa 6.000 na 12.000. Želimo omogućiti firmama koje posluju sa sirovinama i otpadom da povećaju broj zaposlenih, da investiraju. Želimo osigurati čist, siguran okoliš svima nama i našoj djeci. Ukratko, želimo gospodariti otpadom“, rekao je ministar zaštite okoliša i prirode Mihael Zmajlović.

Ministar Zmajlović predstavio je danas što je sve napravljeno u posljednjih godinu i pol dana kako bi se riješili postojeći problemi i osigurao sustav gospodarenja ambalažnim otpadom u kojemu više neće biti mogućnosti za zloupotrebe, manipulacije i monopol, stoji u priopćenju iz Ministarstva.

Donošenjem Zakona o održivom gospodarenju otpadom u srpnju 2013. stvorene su pretpostavke za otvaranje tržišta i uspostavu tržišnih principa, dodaje se u priopćenju.

Uvodi se automatizacija po uzoru na najbolje europske i svjetske prakse, a to će rezultirati racionalizacijom u svim dijelovima sustava. Na većini mjesta za otkup ambalaže u Hrvatskoj uvest će se uređaji za kontrolu, brojanje, sortiranje i prešanje ambalaže. Time će se spriječiti pogreške pri brojanju koje su posljedica ljudskog faktora, tvrde u Ministarstvu.

Uređaji će imati povratnu vezu sa Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost u koji će se u stvarnom vremenu prenositi podaci o količinama ambalaže i svi podaci će biti objedinjeni u registru svih dionika u sustavu. Time će se spriječiti manipulacije podacima o količinama. Procjena je da je do sada oko 40 % ambalaže prolazilo mimo sustava, kaže se u priopćenju.

Zahvaljujući prešanju i baliranju smanjit će se volumen ambalaže što će dovesti do racionalizacije u troškovima prijevoza, a također i uštede na količini vreća u kojima se ambalaža prevozi, dodaju iz Ministarstva.

Obavljeni su pregovori sa trgovačkim lancima te će prije ljeta krenuti pilot projekt uvođenja uređaja na otkupnom mjestu. Do kraja 2014. godine uređaji za brojanje, sortiranje i prešanje ambalaže bit će uvedeni u barem trećinu od 1820 mjesta za otkup ambalaže na kojima je to moguće, prije svega zbog raspoloživog prostora. Tamo gdje je moguće, do kraja sljedeće godine uređaji će biti uvedeni u 90 % mjesta za otkup.
Ključni motivator i uvjet za kvalitetno provođenje svega ovoga je otkupna cijena ambalaže. Otkupna cijena PET, metalne (Al / Fe) i staklene ambalaže godinama je preniska.

Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost od sada će otkupne cijene formirati sukladno tržišnim cijenama iz relevantnih izvora na EU tržištu. Pritom će se poštivati načelo blizine navedeno u Zakonu o održivom gospodarenju otpadom, kako bi se omogućilo tvrtkama u Hrvatskoj da zadrže i povećaju posao. Svjetska tržišna cijena umanjiti će se za očekivana onečišćenja, što je 15 % za PET i po 10 % za staklo i metal. Odluka je donesena danas i stupa na snagu 1. ožujka 2014. godine.

„Samo zbog promjene cijene, u odnosu na 2013. godinu, očekuje se povećanje prihoda od prodaje ambalažnog otpada oporabiteljima za 15-20 milijuna kuna. To je jedan i pol do dva puta više nego do sada“, istaknuo je ministar Zmajlović.

Sustav gospodarenja ambalažnim otpadom, PET-om, metalnom ambalažom i staklom, uspostavljen je da bi se ostvario cilj zbrinjavanja te ambalaže na način da ne završi u kanti s miješanim otpadom i na odlagalištu nego da se iskoristi njena vrijednost kao sirovine. Taj cilj je jednim dijelom ostvaren, ali, na žalost, na način da je usput došlo i do anomalija i zloupotreba u sustavu, navodi se u prioćenju.

„Zbog dosadašnjeg netransparentnog sustava u Hrvatskoj nije postojalo tržište, niti mogućnost da se ono razvije. Uveli smo promjene u zakonodavni okvir, restrukturirali Fond, pokrenuta je automatizacija prema modelima uspješnih europskih zemalja, a to će rezultirati racionalizacijom u svim dijelovima sustava. Podizanjem otkupne cijene napokon se stvara realno tržište sirovinama. Radit će se transparentno, po tržišnim uvjetima i prema jasno definiranim pravilima jednakima za sve“, zaključio je ministar Zmajlović. (poslovni.hr)

Povezani članci
26.03.15 Seminari, konferencije
Zmajlović najavio izgradnju postrojenja za proizvodnju energije iz otpada
23.03.15 Financije i gospodarstvo
"Zajedno do EU fondova" - Vlada predstavlja mogućnosti privlačenja novca
12.02.14 DOP
Gospodarenje otpadom je prije svega gospodarsko pitanje
03.07.13 Ekologija
Spremnici za odvojeno prikupljanje otpada rijetko viđena slika u Hrvatskoj
03.04.13 Ekologija
'Okoliš je važan i odgovornost svih nas'
03.01.13 Ekologija
Količina bio otpada koji se odlaže na odlagališta u 2013. se mora smanjiti, nema više izgovora
23.10.12 Financije i gospodarstvo
Potpisano 60 projekata energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije
03.10.12 Ekologija
Zmajlović: Do 2018. integrirani sustav gospodarenja otpadom
11.06.12 Karijere
Mihael Zmajlović novi ministar okoliša
06.04.12 Tvrtke i tržišta
Krka ulaže 3,8 milijuna eura
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa