Edukacija
Seniko studio
Seminari, konferencije
07.02.2014. Kako bi Europska unija mogla pomoći Hrvatskoj pri izlasku iz gospodarske krize?
Dekan ZŠEM-a prof.dr.sc. Đuro Njavro odgovorio je na postavljeno pitanja povodom održavanja debate o ekonomskoj politici „Raskrižje hrvatske politike budžetiranja“
U organizaciji Hrvatskog ureda njemačke zaklade Konrad Adenauer i Zagrebačke inicijative, skupine ekonomista i novinara, održala se konferencija na kojoj se raspravljalo o načinima izlaska iz gospodarske krize Hrvatske.

Na konferenciji je svoje izlaganje održao i dekan Zagrebačke škole ekonomije i managementa prof.dr.sc. Đuro Njavro koji je istaknuo kako je malo i srednje poduzetništvo te obrtništvo žilav dio gospodarstva sa značajnim potencijalom zapošljavanja.

„To je i živa škola u kojoj se bruse osnovne odlike poslovnosti i fleksibilnosti. Taj tip poduzetništva je u znatnoj mjeri i izvorište i laboratorij novih ideja i rasta. U mnogo čemu to poduzetništvo mijenja profil pa su tako na pr. mnoga velika imena informatičke tehnologije i sadašnji milijarderi prošli obrtničku fazu i o njoj razvili osnovicu kasnijeg uspona. I država i lokalna samouprava imaju mnogo razloga da na razne načine podrže taj sektor.“

Važnost poticanja poduzetništva od strane države, ali i institucija prof.dr.sc. Đuro Njavro uvijek ističe u svojim prijedlozima za izlazak iz gospodarske krize, a što vjerno prati i njegov rad na Zagrebačkoj školi ekonomije i managementa gdje studente obrazuje da postanu proaktivni i samostalni poslovni ljudi spremni za izazovnu budućnost.

Kao zaključak izlaganja prof.dr.sc. Đuro Njavro iznio je načine na koji bi Europska unija mogla, s Njemačkom na čelu, pomoći Hrvatskoj u gospodarskom napretku, kao i ostale važne mjere za gospodarski oporavak zemlje.

„Ako se Hrvatska čvrsto obveže za paket mjera kojima može sanirati državne financije i dati tržišnom gospodarstvu jedan novi i dublji sadržaj, bilo bi od velike važnosti da se servisiranje dužničkih obveza zemlje čim prije reprogramira na prihvatljiviju razinu.

Hrvatska je vitalno zainteresirana za sređivanje i smirivanje stanja u susjednoj Bosni i Hercegovini. Smatra se da bi u tom pogledu vrlo važnu ulogu mogle odigrati razne gospodarske poveznice pa bi bilo dobro da se hrvatskim tvrtkama olakša takvo povezivanje.

Jadransko-jonska magistrala trebala bi biti od velike važnosti za cijelu Europu, iako nije ucrtana među prioritetne prometne pravce Unije.

Za Hrvatsku je taj projekt od posebne važnosti pa bi nam bilo iznimno važno da Njemačka svojim utjecajem podrži što skoriju provedbu toga projekta.“

Povezani članci
10.11.14 Seminari, konferencije
Obiteljska poljoprivredna gospodarstva ključ prehrambene neovisnosti
26.11.13 Edukacija
Političko-poslovno izaslanstvo iz Kazahstana na Zagrebačkoj školi ekonomije i managementa susrelo se s hrvatskim gospodarstvenicima
04.11.13 Edukacija
Startup Weekend Zagreb na ZŠEM-u obilježava Globalni tjedan poduzetništva
28.10.13 Edukacija
ZŠEM – jedina poslovna škola u Hrvatskoj koja ima sporazum o razmjeni studenata sa Sveučilištem u Tajvanu
16.10.13 Seminari, konferencije
Zagrebačka škola ekonomije i management na Poslovnom Forumu ugostila Gavriila Popova
04.03.09 Alternativne (privatne)
Podravka i Belupo poželjni poslodavci za studente
27.09.07 Seminari, konferencije
Predstavljen servis "FINA kompenzacija"
01.06.07 Seminari, konferencije
Dobri prodavači i dobri sportaši ne rađaju se nego stvaraju
15.05.07 Seminari, konferencije
Adris Business Forum u Zagreb dovodi legendarnog Jacka Welcha
14.05.07 Korisne informacije
Sve veća važnost nefinancijskih pokazatelja poslovanja
06.04.07 Tvrtke i tržišta
Podravka najviše napredovala u izvještavanju investitora webom
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa