Seniko studio
Vijesti
05.12.2013. U HGK održan prvi dan međunarodnog savjetovanja 21. Hrvatski arbitražni dani
Međunarodno dvodnevno savjetovanje - 21. Hrvatski arbitražni dani, održavaju se u četvrtak 5. i u petak 6. prosinca u HGK u organizaciji Stalnog arbitražnog sudišta pri HGK, a prvoga je dana savjetovanja središnja i najaktualnija tema bila arbitraža u građevinskim sporovima, dok je druga tema bila pravo Europske unije i arbitraža. Predstavljen je i godišnjak Croatian Arbitration Yearbook 20. Vol.

Zaželjevši uspješan rad sudionicima savjetovanja ministar pravosuđa RH Orsat Miljenić, istaknuo je kako država ima interes u daljnjem razvijanju arbitraže koja predstavlja s redovnim sudovima paralelni sustav te kompenzira njihove nedostatke. Stoga će se poticati svaka inicijativa za promicanjem arbitraže, kazao je ministar Miljenić.

Predsjednik Vrhovnog suda Branko Hrvatin, naglasio je kako su arbitražni dani jedan od najpripremljenijih i najkorisnijih skupova pravne struke na kojemu je živa riječ i razmjena iskustva iz područja arbitraže bez premca.

Predsjednik Stalnog arbitražnog sudišta pri HGK prof. dr. Mihajlo Dika istaknuo je kako se ove godine obilježava 160 godina od osnivanja arbitražnog sudišta. Naime 1853. godine osnovan je Obranični sud Trgovačke i obrtničke komore grada Zagreba, preteče današnje komorske institucije.

Poticaj tadašnjem arbitražnom rješavanju sporova imala je Bachova diktatura donošenjem Zakona o komorama koji je omogućio osnivanje ovoga suda. Arbitraža je nakon Drugog svjetskog rata postojala do 1965. samo u Privrednoj komori Jugoslavije. Tada se Zakonom o poduzećima i dugim propisima osnivaju arbitražna sudišta u republikama pa je današnje arbitražno sudište osnovano 1966. godine bez arbitražnog međunarodnog obilježja.

Tek je Zakonom o arbitraži 2001. godine u Republici Hrvatskoj uvedena arbitraža s međunarodnim obilježjem sa svim arbitražnim mogućnostima, kazao je Dika istaknuvši kako Stalno arbitražno sudište godišnje ima između 30 i 70 predmeta, najviše ih je bilo 170 u jednoj godini, a vrijednost sporova godišnje doseže do 130 milijuna eura.

U prvom dijelu savjetovanja o arbitraži u građevinskim sporovima istaknuto je kako se već nekoliko godina najveći broj predmeta koji se rješavaju pred Stalnim arbitražnim sudištem građevinski sporovi, koji čine 30 posto svih sporova. Ova je tema izuzetno aktualna i pred inozemnim stalnim arbitražnim sudištima kao i u ad hoc arbitražama, a ona je od posebne važnosti za gospodarstvo svake zemlje, te osobito povezanost s infrastrukturnim ulaganjima. Riječi je bilo o FIDIC ugovorima te rješavanju sporova. FIDIC ugovori ime su dobili prema boji knjiga te su poznati kao crvena, žuta, zelena, narančasta itd. knjiga, a one govore o području graditeljstva.

FIDIC ugovore na terenu primjenjuju inženjeri, a ne pravnici te je stoga potrebna komunikacija tih struka, a također i edukacija kako bi se ugovori primjenjivali na pravi način, istaknuo je prof. Vladimir Skendrović sa Građevinskog fakulteta u Osijeku.

David Brown iz Clyde & Co iz Pariza govorio je o zahtjevima i naknadi štete prema FIDIC ugovorima, s posebnim osvrtom na nedostatke i jamstvo, a Andreas Reiner iz Beča o Odboru za sporove. Luka Kristović Blažević iz White & Case iz Pariza osvrnuo se na višestranačku arbitražu u građevinskim sporovima.

Naime ta je vrst arbitraže česta, a u njoj je više pravnih osoba na jednoj strani jer spor može zahvatiti i podproizvođače. Često je jedna od stranaka u sporovima i država te je problem izvršenje ovrhe nad državom. Govorilo se i o učinkovitom vođenju arbitraže u građevinskim sporovima, računanju naknade štete u arbitraži u građevinskim sporovima te zakašnjenju u arbitraži u građevinskim sporovima.

Temom Pravo Europske unije i arbitraža, Stalno arbitražno sudište željelo je dati svoj doprinos proslavi punopravnog članstva Republike Hrvatske u Europskoj uniji, ali i upoznati stručnu javnost s osnovnim europskim uredbama i njihovom odnosu prema arbitraži kao i praksom Suda Europske unije relevantnom za arbitražu.

Stoga je u drugom dijelu dijela savjetovanja bilo riječi o Uredbi Brissel I, Uredbama Rim I i Rim II, doprinosu Suda Europske unije međunarodnoj trgovačkoj arbitraži te kontroli koncentracije između poduzetnika i arbitraži.

Na savjetovanju je obilježena i 20 godina izlaženja godišnjaka Croatian Arbitration Yearbook Vol. 20, što je doista rijedak primjer te su u Stalnom arbitražnom sudištu pri HGK na to vrlo ponosni, istaknuo je predsjednik Organizacijskog odbora arbitražnih dana prof. dr. Hrvoje Sikirić, koji je predstavio godišnjak u izdanju Stalnog arbitražnog sudišta pri HGK i Centra za mirenja pri HGK.

U njemu su obrađene teme s prošlogodišnjeg savjetovanja, a to su zaštita stranih ulaganja, pitanja o dvostranim sporazumima o stranim ulaganjima u kontekstu RH kao nove članice EU, pravilima o transparentnosti, arbitraži i korupciji, ugovoru o arbitraži, problemu arbitrabilnosti, priznavanju ovrhe pravorijeka arbitraže itd.

Povezani članci
06.12.13 Vijesti
Završeni 21. Hrvatski arbitražni dani
03.12.13 Vijesti
Međunarodno savjetovanje 21. Hrvatski arbitražni dani
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa