Seniko studio
Broj 5/2013
Izdvajamo iz broja:
Broj 5-2013 - Ante Gavranović
Kartično poslovanje u Republici Hrvatskoj od 2000. do 2013. - mr. Vanja Dominović
Prodor u sve pore poslovanja - A.G. i S.S.
Uspostava sukladnosti trgovaca s PCI DSS standardom - Marko Jertec
Osmišljena ponuda otvara prostor za širenje e-trgovine - Ante Gavranović
GS1 standardi u e-trgovini - Slobodan Romac
Budućnost maloprodaje - što je sa svečanim činom kupnje? - mr. sc. Branko Pavlović
Održana 9. godišnja RFID konferencija i izložba - Veljko Bituh
Kako mogu preživjeti i rasti „mali“? - prof. dr. sc. Zvonimir Pavlek
Adria grupa: Zadovoljstvo klijenata u fokusu poslovanja - S.S.
Održan XIII. međunarodni znanstveni skup
Sadržaj 5-2013
Održan Okrugli stol o zaštiti potrošača
Zvonimir Šafranko i Kristijan Poljanec
U organizaciji Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Francuskog veleposlanstva u Zagrebu 24. listopada 2013. održan je Okrugli stol „Consumer at Internal Market“. Na početku svoje su pozdravne govore prisutnima uputili prof. dr. sc. Jurica Pavičić, prodekan za znanstveno-istraživački rad i administraciju Ekonomskog fakulteta, Vedran Kružić, pomoćnik ministra gospodarstva i Michèle Boccoz, veleposlanica Francuske Republike u Republici Hrvatskoj.

Sudionici Okruglog stola raspravljali su o aktualnim ekonomskim, marketinškim i pravnim pitanjima vezanim uz položaj potrošača na unutarnjem tržištu EU s osobitim osvrtom na razmjenu iskustava vezanih uz zaštitu potrošača u Hrvatskoj i Francuskoj te na kolektivnu tužbu kao instrument zaštite kolektivnih interesa i prava potrošača.

U raspravi koju su moderirali prof. dr. sc. Hana Horak i prof. dr. sc. Goroslav Keller, sudjelovali su domaći i strani stručnjaci iz područja zaštite potrošača.

Raspravu je otvorila prof. dr. sc. Hana Horak izlaganjem o ulozi francuske Opće uprave za zaštitu tržišnog natjecanja, pitanja potrošača i nadzora prijevara te njenom radu u pogledu interesa potrošača i poduzetnika, njenoj organizacijskog strukturi te izvorima financiranja kao i o okruženju u kojem se odvija njezin rad na spomenutim pitanjima.

Potom se prisutnima obratila Vedrana Filipović Grčić, iz Državnog inspektorata RH, izloživši Plan o nadzoru tržišta za 2013. koji posvećuje osobitu pažnju sigurnosti proizvoda na tržištu te ostvarenju gospodarskih prava potrošača.

Nadalje su izloženi uloga i postupci državnih tijela u provedbi nadzora u pogledu sigurnosti proizvoda na tržištu te su prikazani osnovni oblici suradnje u okviru sustava RAPEX. Zaključno, ukazano je na temeljna pitanja iz područja zaštite potrošača koja će biti u središtu interesa RH u godini 2014.

U daljnjem tijeku rasprave Danijela Marković Krstić iz Europskog potrošačkog centra upoznala je sudionike sa načinom rada Mreže europskih potrošačkih centara te s problemima sa kojima se u praksi susreću potrošači kod prekogranične trgovine, te ulozi Europskih potrošačkih centara pri rješavanju navedenih problema.
U ovom dijelu rasprave sudionicima se obratila i Sanja Smoljak Katić iz Hrvatske udruge poslodavaca koja je govorila o ulozi Hrvatske udruge poslodavaca u pogledu zaštite potrošača u Republici Hrvatskoj.

Na kraju prvog dijela rasprave prisutnima se obratio prof. dr. sc. Goroslav Keller upozorivši nazočne na sveprisutni utjecaj marketinških metoda na svakodnevno ponašanje potrošača.

Kao osnovna poruka prvog dijela izlaganja upućena okupljenima istaknuta je potreba daljnjeg rada svih subjekata zaštite potrošača na provedbi postojeće razine zaštite te je, pored navedenog, ukazano i na daljnju potrebu educiranja potrošača ne samo o njihovim pravima već i o njihovim obvezama.

U drugom dijelu okruglog stola posvećenom pravnim sredstvima za zaštitu kolektivnih interesa potrošača Joelle Simon izložila je aktualna pitanja glede reforme francuskog sustava kolektivne zaštite te ukazala na moguće nedostatke uvođenja američkog opt-out modela kolektivne tužbe u Francuskoj.

Potom je Nicole Kwiatkowski upoznala sudionike sa praktičnim problemima s kojima se susrela povodom prve kolektivne tužbe za zaštitu potrošača u kojoj je zastupala potrošačku udrugu „Franak“ u sporu protiv sedam poslovnih banaka u Republici Hrvatskoj.

Posebno se osvrnula na financijske i organizacijske poteškoće prilikom pripremanja tužbe te na nedostatke postojećeg zakonskog uređenja kolektivne zaštite u Republici Hrvatskoj, zaključivši kako je kolektivna tužba dobar instrument za zaštitu kolektivnih interesa potrošača, no kako bi ga dalje trebalo razvijati kako sa zakonodavnog tako i sa praktičnog aspekta.

Na kraju rasprave, prisutnima se obratio Josip Kos, predsjednik Suda časti Hrvatske gospodarske komore izloživši primjenu alternativnih metoda rješavanja sporova u okviru zaštite potrošača s osobitim osvrtom na ulogu sudova časti te njihovim iskustvima u rješavanju potrošačkih predmeta i mogućim zlouporabama potrošačkih prava.

Zaključak drugog dijela rasprave je kako treba raditi na poticanju korištenja alternativnih metoda pri rješavanju potrošačkih sporova budući da iste pružaju bržu i efikasniju zaštitu potrošačkih prava u odnosu na postupke pred državnim sudovima, međutim, u tom pogledu je potrebno uložiti mnogo napora kako bi se podigla svijest potrošača o prednostima takvih oblika zaštite njihovih prava.

Izdvajamo iz broja:
Broj 5-2013
Kartično poslovanje u Republici Hrvatskoj od 2000. do 2013.
Prodor u sve pore poslovanja
Uspostava sukladnosti trgovaca s PCI DSS standardom
Osmišljena ponuda otvara prostor za širenje e-trgovine
GS1 standardi u e-trgovini
Budućnost maloprodaje - što je sa svečanim činom kupnje?
Održana 9. godišnja RFID konferencija i izložba
Kako mogu preživjeti i rasti „mali“?
Adria grupa: Zadovoljstvo klijenata u fokusu poslovanja
Održan XIII. međunarodni znanstveni skup
Sadržaj 5-2013
Arhiva
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa