Seniko studio
Broj 4/2012
Izdvajamo iz broja:
Broj 4-2012 - Ante Gavranović
Borba protiv utaje poreza
Oporezivanje imovine - dr.sc. Guste Santini
HOK pokrenuo kampanju protiv prodaje cigareta maloljetnicima
Zadrugarstvo kao odgovor na društvene izazove - Vedrana Stecca, dipl. iur.
Gorenje na svjetskoj sceni IFA 2012
Televizijska prodaja u multikanalnom maloprodajnom okruženju - doc.dr.sc. Katija Vojvodić
Održan 20. Zagorski gospodarski zbor
PIK Vrbovec predstavio investicije vrijedne 250 milijuna kuna
S a d r ž a j - 4 - 2012
Nova paradigma financijske politike
Ante Gavranović
Objavom u NN 78/2012 stupile su na snagu Izmjene i dopune Općeg poreznog zakona. Tako od 21. srpnja ove godine vrijede nova pravila igre koja će bitno utjecati na rad poslovnih subjekata, a posebno malih obrtnika. Izmjene se mogu podijeliti na tri glavna područja, i to: objava popisa poreznih dužnika, odgovornost osoba koje vode poslove društava i povezanih osoba te, konačno, prijeboj dugova.

Zadržat ćemo se nešto šire na odgovornosti osoba koje vode poslove društva i povezanih osoba, jer one najdublje zadiru u samu bit poslovanja.

Prema novim odredbama Općeg poreznog zakona, članovi uprave i izvršni direktori društva kapitala odgovaraju kao porezni jamci ako pri vođenju poslova društva zloupotrebljavaju svoje ovlasti što ima za posljedicu nemogućnost ispunjavanja obveza iz porezno-dužničkog odnosa i oštećenje poreznog tijela. Pritom je jasno naznačeno da se radnjama kojima se oštećuje porezno tijelo kao vjerovnik smatra:

• preusmjeravanje novčanih tokova na druge pravne ili fizičke osobe radi izbjegavanja plaćanja poreznih obveza;

• korištenje društva u svrhu postizanja ciljeva koje ne bi sam mogao postići, a koji su zabranjeni;

• umanjenje ili otuđenje imovine društva ako je isto za posljedicu imalo nemogućnost plaćanja obveza iz porezno-dužničkog odnosa.

Novost je da za podmirenje obveze supsidijarno odgovaraju i povezane osobe u čiju korist je poduzeto raspolaganje na štetu društva. Inače, članovi javnog trgovačkog društva i komplementari u komanditnome društvu odgovaraju za obveze društva osobno, solidarno i neograničeno cijelom svojom imovinom. Članovi gospodarskog interesnog udruženja odgovaraju za obveze udruženja cijelom svojom imovinom, dok članovi društva s ograničenom odgovornošću, dioničari dioničkog društva, komanditori u komanditnom društvu ne odgovaraju za obveze društva, izuzev kad je to određeno zakonom.
Otvoreno je pitanje hoće li se ovim izmjenama i dopunama Općeg poreznog zakona ostvariti ciljevi koje je postavila Vlada. Ona, naime, očekuje da će se ovim promjenama uvesti veći financijski red u zemlji, što je očito potrebno ako se želi ostvariti financijska konsolidacija.

U trenutku donošenja ovih izmjena, koje na određeni način mijenjaju paradigmu financijskog ponašanja, u Hrvatskoj je ukupni dug prema državi s pripadajućim kamatama iznosio više od 50 milijardi kuna. Zapanjujuća je činjenica da je registrirano više od 761.000 dužnika, usprkos insolventnosti i/ili prezaduženosti kako bi se zadržala radna mjesta i obrtnici. Kako je uopće moglo doći do takvoga stanja?

Kao što je vidljivo i iz našeg napisa, glavne promjene se odnose na područje odgovornosti osoba koje vode poslove društava u svrhu sprječavanja dosad vrlo raširene prakse otvaranja novih tvrtki kako bi se izbjeglo plaćanje obveze prema državi i zaposlenicima.

U saborskoj proceduri je i Zakon o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi. Vlada je bila primorana intervenirati na tom području jer je ocjena stanja likvidnosti u Hrvatskoj katastrofalna: ukupno je blokirano više od 55.000 poslovnih subjekata. Po tom pitanju zauzimamo nezavidan položaj unutar zemalja istočne Europe, gdje smo po naplati poreznih potraživanja na samom dnu ljestvice.

Cilj ovog Zakona je da poduzetniku omogući opstanak i nastavljanje s djelatnošću i poslovanjem, iako je u poslovnim teškoćama tj. u nesolventnom stanju i/ili je prezadužen. Jasno, to vrijedi samo u slučaju da poduzetnik ostvaruje, nakon potrebnog restrukturiranja poslovanja, odgovarajuće prihode koji omogućavaju i plaćanje poreza odnosno svih drugih davanja koja omogućuju funkcioniranje lokalnoj i središnjoj državi.

Kada govorimo o novoj paradigmi ukupne financijske politike u hrvatskom gospodarstvu, valja se podsjetiti da su u tijeku ove godine donijeti i još neki propisi koji reguliraju ovo područje.

Za nas je posebno važan prijedlog Zakona o fiskalizaciji u prometu gotovinom, koji je u pripremi, a čija će implementacija označiti ozbiljnu prekretnicu u radu trgovaca-obrtnika.
Prema Zakonu, obveznikom fiskalizacije smatra se:

• fizička osoba obveznik poreza na dohodak od samostalne djelatnosti (obrt i s obrtom izjednačene djelatnosti, slobodna zanimanja te, pod određenim uvjetima, djelatnost poljoprivrede i šumarstva),

• fizička osoba obveznik poreza na dobit, te

• pravna osoba obveznik poreza na dobit (trgovačka društva i ostali), ako su obveznici izdavanja računa prema posebnim propisima.

Kako bi se pojednostavio postupak fiskalizacije za određene obveznike fiskalizacije, koji obavljaju djelatnost u manjem obujmu, uvodi se pojam malog obveznika fiskalizacije. Prema Zakonu, malim obveznikom fiskalizacije smatraju se obveznici fiskalizacije - fizičke osobe kojima se dohodak utvrđuje u paušalnom iznosu prema odredbama Zakona o porezu na dohodak.

One osobe koje obavljaju djelatnost u manjem obujmu, a kojima se dohodak utvrđuje u paušalnoj svoti, imat će obvezu ovjeravanja knjige (uvezanog bloka) izlaznih računa u Poreznoj upravi.

Ostali obveznici fiskalizacije bit će obvezni nabaviti digitalni certifikat koji će se koristiti za elektroničko potpisivanje elemenata računa te za identifikaciju obveznika fiskalizacije prilikom elektroničke razmjene podataka.

Izdavanja računa putem prilagođenih naplatnih uređaja značit će za neke porezne obveznike nabavu uređaja, a za one koji već imaju uređaje programsku nadogradnju istih kako bi mogli provoditi postupke fiskalizacije. FINA će omogućiti tehničku podršku (certifikat) koju će naplaćivati, kao što će se plaćati i cijena nadogradnji.

S obzirom na ozbiljne nedoumice i probleme koji nastaju za trgovce, posebno one male, tzv. trgovce-obrtnike, primjenom novih zakona i propisa vezanih uz financije, provodimo anketu među najodgovornijima i najstručnijim predstavnicima javne scene po ovom pitanju. Svima smo postavili ista pitanja:

• Što za trgovce, posebno one male, znači primjena novih zakona:
- u materijalnom pogledu?
- u funkcionalnom pogledu?

Odgovore smo dobili od Porezne uprave Ministarstva financija, zatim Hrvatske udruge poslodavaca, Hrvatske gospodarske komore i Hrvatske obrtničke komore – Ceha trgovaca.
HUP: Važan psihološki učinak
Novim propisima iz područja financija vrlo su značajni oni koji reguliraju porezni tretman. Tako smo bili svjedoci uvođenja novih stopa PDV-a u ožujku 2012., ali i reguliranja potpunog ograničenja prava na odbitak pretporeza za nabavu dobara i usluga za potrebe reprezentacije te za nabavu i najam plovila namijenjenih za razonodu te zrakoplova, osobnih automobila i drugih sredstava za prijevoz. Porezni tretman motornih vozila dodatno je pojašnjen Pravilnikom o PDV-u objavljenom u lipnju 2012. godine – poručuju iz Hrvatske udruge poslodavaca.

Općenito povećanje poreza uvijek ima veći psihološki efekt nego što se očekuje. Trgovina na malo je zbog svoje visoke elastičnosti na recesijska kretanja jedan od najjače pogođenih sektora, pod izravnim je utjecajem nepovoljnih kretanja na tržištu rada i posebno visoke razine potrošačkog pesimizma što utječe na rezultate ostvarenog prometa.

Promjena PDV-a usko je povezana s potrošnjom koja ionako zbog krize bilježi negativne pokazatelje. Standardna stopa PDV-a od 1. ožujka podignuta je s 23 na 25 posto. Istovremeno je uvedena snižena stopa PDV-a od 10 posto na jestiva ulja i masti, dječju hranu, isporuku vode i bijeli šećer.

Za trgovce viša stopa PDV-a značila je prilagodbu sustava blagajni i priprema izdavanje računa s iskazanim novim stopama PDV-a. Za sve je bilo potrebno određeno razdoblje prilagodbe pa tako i u ovom slučaju, za što je trebalo uložiti vrijeme i podnijeti određene troškove koji terete trgovinu zbog promijenjenog ispisa cijena i utrošenih radnih sati.
Naravno, svaki trgovac vodi se svojom gospodarskom logikom i poslovnom politikom te pokušava amortizirati taj teret koliko može, a u cilju čuvanja kupovne moći svojih kupaca. Nitko ne želi gubiti svoje teško stečene kupce jer se posluje u uvjetima brojne konkurencije, no istovremeno se nastoji očuvati profitabilnost i opstojnost sektora te nastaviti s modernizacijom prodajnih prostora.

Iz HUP-a upozoravaju na brojne izmjene propisa iz područja Ministarstva financija tijekom 2012. koje imaju utjecaj na poslovanje. To su, prije svega,

- Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o PDV-u (NN 22/2012, veljača 2012.)

- Izmjene i dopune Pravilnika o PDV-u (NN 64/2012, lipanj 2012.)

- Opći porezni Zakon na snazi i primjenjuje se od 21. srpnja 2012.

- Izmjene i dopune Zakona o porezu na dohodak i Pravilnika o doprinosima stupili su na snagu lipnja 2012.

- Ostali zakoni kojima se smanjuju neki neporezni nameti

- Zakoni u izradi, a koji se odnose na trgovce – očekuje se njihovo donošenje do kraja 2012.

Tako prijedlog Zakona o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi (u izradi) pobliže utvrđuje način financijskog poslovanja poduzetnika, rokove ispunjenja novčanih obveza i pravne posljedice zakašnjenja s ispunjenjem novčanih obveza, kao i poslovanje poduzetnika u uvjetima nelikvidnosti. Isto tako, utvrđuje postupak predstečajne nagodbe te pravila o odgovornosti za naknadu štete, prekršajne odredbe, prelazne i završne odredbe.

Prijedlog Zakona o fiskalizaciji u prometu gotovinom (u pripremi) utvrđuje tko se, prema Zakonu, smatra obveznikom fiskalizacije. To su:

- fizička osoba obveznik poreza na dohodak od samostalne djelatnosti (obrt i s obrtom izjednačene djelatnosti, slobodna zanimanja te pod određenim uvjetima djelatnost poljoprivrede i šumarstva),

- fizička osoba obveznik poreza na dobit te

- pravna osoba obveznik poreza na dobit (trgovačka društva i ostali), ako su obveznici izdavanja računa prema posebnim propisima.

Kako bi se pojednostavio postupak fiskalizacije za određene obveznike fiskalizacije, koji obavljaju djelatnost u manjem obujmu, uvodi se pojam malog obveznika fiskalizacije. Prema Zakonu, malim obveznikom fiskalizacije smatraju se obveznici fiskalizacije - fizičke osobe, kojima se dohodak utvrđuje u paušalnom iznosu prema odredbama Zakona o porezu na dohodak.

One osobe koje obavljaju djelatnost u manjem obujmu, a kojima se dohodak utvrđuje u paušalnoj svoti, imat će obvezu ovjeravanja knjige (uvezanog bloka) izlaznih računa u Poreznoj upravi.

Ostali obveznici fiskalizacije bit će obvezni nabaviti digitalni certifikat koji će se koristiti za elektroničko potpisivanje elemenata računa te za identifikaciju obveznika fiskalizacije prilikom elektroničke razmjene podataka.
Izdavanja računa putem prilagođenih naplatnih uređaja značit će za neke porezne obveznike nabavu uređaja, a za one koji već imaju uređaje programsku nadogradnju istih kako bi mogli provoditi postupke fiskalizacije. FINA će omogućiti tehničku podršku (certifikat) koju će naplaćivati, kao što će se plaćati i cijena nadogradnji.
HGK: Uvođenje reda u financijskom poslovanju
Novi zakoni s područja financijskog poslovanja (od kojih su neki još u pripremi) nastoje uvesti jaču financijsku disciplinu u radu hrvatskoga gospodarstva - stav je Udruženja trgovine u Hrvatskoj gospodarskoj komori.

Povećanje opće stope poreza na dodanu vrijednost (PDV) sa 23 na 25 posto, uz uvođenje međustope od 10 posto% na jestiva ulja i masti, bijeli šećer, dječju hranu i isporuku vode, posljedica je naglašene potrebe za stabilizacijom financijskih tokova u Republici Hrvatskoj i punjenja Državnog proračuna.

No, opći pregled kretanja na tržištu trgovine na malo ukazuje da je - kao posljedica globalnih kretanja na svjetskom tržištu - još krajem 2008. došlo do određenih poremećaja rezultat čega je pad potrošnje odnosno pad prometa u trgovini na malo. Takva kretanja nastavljena su i u narednom razdoblju. Tako je tijekom 2009. godine zabilježen pad prometa u trgovini malo od 15,3 posto, dok se u 2010. godini bilježi pad od 1,9 posto. U 2011. godini u trgovini na malo na godišnjoj razini ostvaren je rast prometa od 1 posto, dok je u prvoj polovici 2012. došlo do stabilizacije potrošnje na nižoj razini.

Trgovina, kao važna karika ukupnog gospodarstva, danas, predstavlja odraz stanja i kretanja u ukupnom gospodarstvu – ističu u HGK. Naime, trgovina je prva u neposrednom doticaju s potrošačem i tako prva osjeti i sve promjene u ponašanju, na koje reagira nastojeći ponuditi svojim kupcima proizvode predstavljene kroz realni omjer cijene i kvalitete te na taj način poticati potrošnju. Očito je rast PDV-a, uz opću smanjenu poslovnu aktivnost i pad BDP-a, nepovoljno utjecao na razinu potrošnje.

Zakonom o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi uređuju se pitanja od iznimnog značenja za sve gospodarske subjekte, unoseći bitne novine u način rješavanja vrlo složenog problema postojanja neplaćenih potraživanja. Članice Hrvatske gospodarske komore pozitivno su ocijenili intenciju zakonodavca da se otpočne sa sustavnim rješavanjem ovog problema, no isto tako uočene su i odredbe koje bi u praksi mogle otežati njihovo provođenje.

Predmetnim zakonom se uređuje financijsko poslovanje poduzetnika, rokovi ispunjenja novčanih obveza i pravne posljedice zakašnjenja s ispunjenjem novčanih obveza, poslovanje poduzetnika u uvjetima nelikvidnosti i insolventnosti te postupak predstečajne nagodbe.

Prijedlogom Zakona o fiskalizaciji u prometu gotovinom se uređuje postupak fiskalizacije u prometu gotovinom, obveznici fiskalizacije, sadržaj računa za provedbu fiskalizacije, vođenje evidencije obveznika fiskalizacije u prometu gotovinom, provedba fiskalizacije te nadzor nad provedbom samog Zakona. Smisao provedbe fiskalizacije je da se uvede nadzor nad prometom u gotovini – što se sa strane HGK i podržava.
HOK – Ceh trgovaca: Nove obveze u najteže vrijeme
Trgovci – obrtnici, naravno, podržavaju sve što doprinosi jačanju financijske discipline i smanjenju utaje poreza. Porezna evazija direktno povećava troškove onih koji posluju legalno, a, osim toga, gotovo svi oblici sive ekonomije u konačnici imaju utjecaj na obujam poslovanja upravo trgovaca.

Smatramo da su i dosadašnji alati kontrole, adekvatno korišteni, mogli biti učinkovitiji. Primjerice, svojevremena kontrola putem računa koje su prikupljali građani bila je dobra dopuna redovnim aktivnostima inspekcija, no naprasno je ukinuta.

Sada se, u najgore vrijeme, uvode nove i visoke obveze trgovcima, mnogima i paralelno s troškovima vezanim uz HCCP. Niti jedna od naših projekcija troškova ne korespondira s onom Ministarstva financija, i bar je dvostruko do trostruko viša.

Izuzeci (tržnice, tisak, a bit će ih još) vrlo su problematični. Rokovi otklanjanja kvarova su primjenjivi samo u idealnim okolnostima. Potpuno su zanemareni oni koji rade u slabo razvijenim područjima, često bez telefonskog priključka ili interneta, ali zato s vrlo lošim prometom.

Brojna praktična pitanja još nemaju odgovora. Jasno je da oni koji rade u DOS-u (a takvih je velika većina) moraju mijenjati program, ali pitanje koliko su i ostali kompatibilni s onim zadanim.

Rokovi za uvođenje su nevjerojatno kratki, s obzirom da Zakon još nije niti na dnevnom redu Sabora. Zato su kazne drastične, i upozoravam na primjer BiH, gdje su kazne podmirile čak trećinu troškova države, ali sustav, ni uz višekratna prolongiranja, još nije zaživio. Očito se nameće potreba bar polugodišnjeg pokusnoga rada u novom sustavu, bez kažnjavanja.

Koristi za proračun će u određenim područjima i kod određenih djelatnosti nesumnjivo biti, no kod trgovine prijeti realna opasnost masovnog zatvaranja kod malih ili bijeg u sivu zonu poslovanja. Uz to, opet i ponovno, u žižu dolaze administrativni i tehnički problemi, u vrijeme kada treba misliti isključivo na poslovanje, na opstanak.

U HOK-u se nadamo da ćemo odgovornima ubrzo moći prezentirati naše primjedbe i prijedloge, kako vezano uz trgovinu, tako i ostale djelatnosti koje su obuhvaćene fiskalizacijom.

Izdvajamo iz broja:
Broj 4-2012
Borba protiv utaje poreza
Oporezivanje imovine
HOK pokrenuo kampanju protiv prodaje cigareta maloljetnicima
Zadrugarstvo kao odgovor na društvene izazove
Gorenje na svjetskoj sceni IFA 2012
Televizijska prodaja u multikanalnom maloprodajnom okruženju
Održan 20. Zagorski gospodarski zbor
PIK Vrbovec predstavio investicije vrijedne 250 milijuna kuna
S a d r ž a j - 4 - 2012
Arhiva
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa