Seniko studio
Broj 6/2006
Izdvajamo iz broja:
Broj 6/2006 - Ante Gavranović
Kvaliteta i pouzdanost prehrambene robe u velikim trgovačkim sustavima (2) - dr.sc. Danko Matasović
Suvremeni Brand Management (3) - prof.dr.sc. Zvonimir Pavlek
Zdravlje – temelj uspjeha u životu - S.Sertić i G. Pavlović
Usklađivanje hrvatskog poreznog zakonodavstva s pravnom stečevinom Europske unije u dijelu oporezivanja dobiti - Jasenka Gleđa, dipl.oec.
Management - Dubravka Liebl, prof.
Grupa Belišće: Hrvatska uspješnost u europskim razmjerima
S. Sertić i G. Pavlović
Belišće d.d. Belišće jedan je od rijetkih primjera uspješne privatizacije provedene u Hrvatskoj tijekom devedesetih godina. Tvrtka čiji su proizvodni pogoni pretrpjeli ogromne ratne štete u iznosima koji premašuju 50 milijuna eura, uspjela je nanovo izgraditi poslovanje i ostati najjači proizvođač ambalaže u jugoistočnoj Europi. Pažljivo osmišljena dugoročna strategija razvoja, stabilna vlasnička struktura i organizacijska politika sve su argumenti koji su učinili od Belišća jednu od najuspješnijih tvrtki u Hrvatskoj.
Naš sugovornik bio je Branko Vrbošić, voditelj Ureda za odnose s javnošću.

Tradicija kao argument suvremenosti
Belišće d.d. utemeljeno je 1884. godine kada je obitelj Gutmann u Belišću sagradila i pustila u pogon pilanu za prorez glasovitog slavonskog hrasta, kao tada najveću europsku pilanu te vrste. Potom podiže i tvornice za proizvodnju tanina, bačava, parketa i proizvode suhe destilacije drva.

Poznatog industrijalca privukao je povoljan prirodni položaj Belišća, kvalitetna sirovinska osnova i blizina rijeke Drave, a Belišće je izraslo u jedan od europskih industrijskih centara.

Upravo industrijska tradicija i bogato radno iskustvo tvrtke i zaposlenika predstavljali su značajne pretpostavke da se dogodi strateška prekretnica u poslovanju Belišća, pa se - uz mehaničku i kemijsku preradu drva - razvija i tehnologija proizvodnje i prerade ambalažnih papira.

Tako od 1960. godine počinju s radom tvornice za proizvodnju poluceluloze i papira te ambalaže od valovitog kartona, odnosno djelatnosti u kojima je Belišće d.d. danas vodeća kompanija na području jugoistočne Europe.

Razvoj papirno - ambalažnog kompleksa u Belišću provodio se u četiri temeljne faze. Iako je pri izgradnji moderno opremljena, stalna su dodatna ulaganja u povećanje kapaciteta i asortimana, kvalitetu proizvoda, ali i ulaganja u prateća postrojenja, energetiku i zaštitu okoliša. Proizvodni rezultati, kontinuiran izvoz više od 75 posto proizvoda na europsko i svjetsko tržište, stalna ulaganja u razvoj, restrukturiranje i modernizaciju, kao i stabilna vlasnička struktura potvrđuju položaj Belišća kao vodeće regionalne tvrtke u papirno – ambalažnoj djelatnosti.
Stabilna vlasnička struktura kao faktor uspješnog poslovanja i stabilnosti
Stabilna vlasnička struktura važan je faktor za uspješno poslovanje. Od studenoga 1992. godine kada je izvršena privatizacija tvrtke zaposlenici drže oko 50 posto vlasničkog udjela, dok je u rukama International Finance Corporation iz Washingtona (IFC) 20 posto te Privredne banke Zagreb 15 posto dionica. IFC i PBZ već desetljećima prate poslovanje Belišća, a zajedno su pratili i projekt rekonstrukcije i modernizacije proizvodnje ambalažnih papira i ambalaže od valovitog kartona.

Dionice Belišća izuzetno dobro kotiraju na burzi, a - iako je i prošlih godina pozitivno poslovalo - Belišće d.d. ove je godine prvi puta isplatilo dividendu. Uprava i Nadzorni odbor predložili su isplatu u iznosu tri kune po dionici, što je i isplaćeno. Ostvarena dobit za 2005. godinu inače iznosi 4,6 milijuna kuna, pa je ostatak dobiti raspoređen u zakonske pričuve (pet posto), a ostalo u zadržanu dobit.

Stalni rast i unapređenje proizvodnje
Sustavnom politikom akvizicija u široj regiji Belišće d.d. preraslo je u regionalnu kompaniju. Širenje je započeto kupnjom zagrebačke tvrtke Unijapapir d.d., koja u svojim sakupljačkim centrima sakupi više od 80 posto staroga papira u Hrvatskoj. Papir se prerađuje u Tvornici poluceluloze i papira u Belišću gdje je i najveća hrvatska tvornica ambalaže.

U sklopu Grupe Belišće djeluju još Bilokalnik-IPA d.d. iz Koprivnice, jedan od vodećih proizvođača valovitog kartona i ambalaže od valovitog kartona, zatim Valkarton d.d. Logatec i njegove kartonaže koje drže većinski dio tržišta u Sloveniji, tvrtka Komuna a.d. Skoplje je lider papirne ambalaže u Makedoniji, a u Beogradu djeluje Inos papir servis a.d. kojemu je glavna djelatnost sakupljanje staroga papira.

Grupa Belišće godišnje proizvede više od 222.000 tona ambalažnog papira, 110.000 tona ambalaže od valovitog kartona, 5.000 tona primarne ambalaže iz punog kartona, 4.000 tona papirnih vreća, 2.000 tona spiralne ambalaže, 1.500 tona plastične ambalaže, razne vrste elektro opreme, palete, a samo u Hrvatskoj prikupi se za vlastite potrebe oko 90.000 tona starog papira, danas dominantne sirovine za proizvodnju novog papira.

Grupa Belišće ostvaruje 200 milijuna eura godišnjeg ukupnog prometa, a svoje proizvode plasira u više od 20 država Europe i svijeta. Grupa Belišće danas zapošljava 3.600 radnika, od kojih je 1.500 u sjedištu u Belišću gdje srce sustava čine tvornice sa proizvodnjom ambalažnog papira i kartonske ambalaže.
Prepoznatljivi brendovi
Bel-ambalaža je najprepoznatljiviji brand. Belišće proizvodi nekoliko vrsta ambalaža, no ambalaža od valovitog kartona ima poseban status. Uostalom, nakon stakla, to je najrasprostranjeniji materijal za pakiranje u svijetu po čijoj potrošnji se mjeri i razvijenost neke zemlje. U državama EU 2004. godine prosječno se proizvodi 39 kilograma po stanovniku, a u Hrvatskoj 20 kilograma pa je jasan i stupanj hrvatske razvijenosti.

Inače, valoviti karton se izrađuje iz obnovljivih sirovina i može se u potpunosti reciklirati, a po odnosu troškova i efikasnosti zaštite proizvoda danas je najučinkovitiji materijal za pakiranje. Nastaje tako da se najmanje jedan valoviti sloj papira zalijepi s dva ravna sloja papira čime se dobiva materijal koji ima visoku otpornost na mehanička opterećenja i može se na više načina grafički obraditi.
Tvornica ambalaže Belišće izrađuje ambalažu u flexo-tisku, sito-tisku i kaširanu ambalažu u offset-tisku, a svi proizvodni procesi odvijaju se prema europskoj FEFCO klasifikaciji. Bel-ambalaža štiti proizvod od mjesta pakiranja do krajnjeg odredišta, daje mu prepoznatljivost, informira krajnjeg kupca i sudjeluje na mjestu prodaje u trgovini. Za razliku od drugih vrsta ambalaže recikliranje ambalaže od valovitog kartona je u potpunosti riješeno. Kvalitetan i ekološki prihvatljiv proizvod potvrđen je certifikatima ISO 9001 i ISO14001, a u tijeku je uvođenje normi po ISO 18001.
Ova konstrukcija valovitog kartona slična je konstrukciji lukova na mostovima. Osnovni materijal za njegovu proizvodnju su ambalažni papiri koji se proizvode u tvornicama papira u Belišću i koji čine 90 posto ugrađenih papira u ambalaži. Na taj način kupci belišćanske ambalaže imaju veliku sigurnost i pouzdanost u opskrbi.

U ukupno ugrađenim papirima 80 posto otpada na reciklirane papire, koji čine osnovu za izradu klasične ambalaže, a 20 posto na papire proizvedene iz svježih vlakana koji se ugrađuju u ambalažu koja je otporna na vlagu.

Najjednostavniji oblik te ambalaže je dvoslojni valoviti karton koji se koristi kao jednostavni materijal za umatanje ili kao osnova za izradu kaširane ambalaže, a najveći dio proizvodnje čini troslojni ili petoslojni valoviti karton. Proizvodi se u formatima za tržište, a većim dijelom prerađuje se u vlastitoj proizvodnji na sloterima, štancama, ljepilicama i drugim strojevima.
U Belišću djeluje još nekoliko tvornica. U Tvornici spiralne ambalaže proizvode se razne vrste papirnih cijevi, kombi doza i papirnih bačvi, i to tako da se višeslojnim namatanjem ljepilom oslojenih papirnih traka formira stjenka određenih dimenzija i dužine.

Tvornica plastične ambalaže u svom proizvodnom procesu kao osnovnu sirovinu koristi polimerni materijal, a postupkom injekcijskog prešanja proizvode se polimerne prerađevine. To su posude za razne tekućine (boje, ljepila, prehrambene proizvode) volumena od jedne do 20 litara.

U Tvornici za preradu drva godišnje se proreže 20.000 kubičnih metar trupaca mekih listača. Proizvodi se više od 100.000 drvenih paleta koje udovoljavaju normama za plasman na tržište EU. Od piljevine i kore proizvodi se ogrjevni briket, a gotovo ništa ne ostaje kao otpad jer se svi ostaci od drvnih sirovina u cijelosti koriste kao jedno od goriva u vlastitoj proizvodnji energije.

Ponudu ambalaže iz Belišća upotpunjuju srodni, ali i drugi proizvodni asortimani članica Grupe Belišće kao što su npr. ambalaža iz punoga kartona u višebojnim tisku, papirne vreće i vrećice.

Iako nije usko vezana uz papir i ambalažu, Belišće se ponosi i s Tvornicom elektro opreme čiji su displeji na tramvajima u Zagrebu samo dio širokog spektra vrhunskih elektro uređaja.

Belišće ima i vlastitu proizvodnju vode, pare i struje, transport, pročišćavanje otpadnih voda…
Tvornica strojeva: Konkurencija u svjetskim razmjerima
Prije desetak godina najveći problem Belišća bila je tvornica strojeva koja je radila strojeve za brizganje plastičnih masa i uglavnom prodavala na tržištu Sovjetskog saveza i ex-Jugoslavije. Raspadom tih tržišta prijetila joj je sudbina ostatka hrvatske metalo-prerađivačke industrije, no sklopljeni joint venture ugovor s
Kruppom 1998. godine omogućio je preorijentaciju proizvodnje.

Krupp je u prvoj fazi kupio 60 posto tvornice, a nakon dvije godine još 35 posto, dok je Belišće ostalo na pet posto. Poslije je vlasnik postao Krupp-Tyssen, a sada je Harburg Freudenberger, no promjena vlasnika nije se osjetila u proizvodnji.

Novi vlasnik donio je izvanrednu proizvodnju strojeva za proizvodnju automobilskih guma i u Belišću postao vodeći proizvođač te vrste strojeva u svijetu. Preše za proizvodnju automobilskih guma rade se za vodeće svjetske proizvođače Michelin i Goodyear. Osim preša za proizvodnju guma, u Belišću se proizvode i dijelovi za turbine mlaznih zrakoplova Boeinga i Airbusa.
Ulaganje u kadrove i ekološki svjesno poslovanje
Nerijetko je investicija u znanje uposlenika najveća investicija u uspjeh cijelog poduzeća. Ljudi su najveći kapital, a suvremena edukativna metoda investicija u budućnost. Prepoznavši takvu politiku kao element suvremenog poslovanja Belišće već godinama ulaže znatna sredstva u stvaranje vlastitog kadra. Od školovanja u srednjim školama i fakultetima do specijalizacije vrhunskih inženjera u cijelom svijetu.

U zadnjih 20-ak godina Belišće je investiralo 25 milijuna eura u postrojenja za zaštitu čovjekova okoliša čime je ravnopravno s tvrtkama u zapadnoj Europi. Jedina je tvrtka u Hrvatskoj koja ima i mehaničko i biološko postrojenje za pročišćavanje otpadnih voda.

Izdvajamo iz broja:
Broj 6/2006
Kvaliteta i pouzdanost prehrambene robe u velikim trgovačkim sustavima (2)
Suvremeni Brand Management (3)
Zdravlje – temelj uspjeha u životu
Usklađivanje hrvatskog poreznog zakonodavstva s pravnom stečevinom Europske unije u dijelu oporezivanja dobiti
Management
Arhiva
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa