Info
Seniko studio
Vijesti iz svijeta
03.08.2011. Loš, ali neophodan američki deal
Amerikanci su uspjeli izbjeći bankrot ali republikance smeta što su mjere štednje "stidljive", a demokrati negoduju jer se ne predviđa povećanje poreza

Doslovno u posljednji trenutak Sjedinjene Američke Države dobile su zakon koji omogućava povećanje granice zaduživanja zemlje. Američka će vlada tako nastaviti uredno plaćati račune i dugove, kao i mirovine, socijalnu pomoć, naknade veteranima te plaće državnim službenicima. Kako se u ovom trenutku očekuje, SAD bi čak mogle, barem na izvjesno vrijeme, zadržati i svoj, vrhunski kreditni AAA rejting.

Nakon više tjedana žučnog pregovaranja, cjenkanja i međusobnog optuživanja, Kongres i Bijela kuća sporazumjeli su se o dodatnom državnom zaduživanju, koje je - pod pritiskom pristaša Pokreta čajanke - uvjetovano oštrim mjerama državne štednje i rezovima u velikoj većini vladinih programa.

Međutim, promatrači američke političke scene upozoravaju da je sporazum manjkav zbog toga što se ne hvata u koštac s dva glavna uzroka kontinuiranih proračunskih deficita - nezaustavljivom, i državnim prihodima tek djelomično 'pokrivenom', potrošnjom na području zdravstva za umirovljenike (Medicare), zdravstva za siromašne (Medicaid) te mirovina (Social Security), a niti potrebom da se reformira američki porezni sustav koji je, tvrde kritičari, naklonjen najbogatijima slojevima i korporacijama.

Sporazum je početkom tjedna razmjerno uvjerljivo usvojen u oba doma Kongresa. Suprotno medijskoj buci o 'ogromnom nezadovoljstvu' konzervativnog Pokreta čajanke, sporazum je prilikom glasovanja u oba doma Kongresa imao više protivnika među Obaminim demokratima. To, zapravo ne iznenađuje jer prema američkim analitičarima, kompromis o dodatnom državnom zaduživanju predstavlja pobjedu Pokreta čajanke, prvenstveno zbog toga što uopće ne predviđa povećanje poreza.
Sdruge strane, predsjednik Barack Obama može biti njime zadovoljan jer je dobio što je prvotno želio - dopuštenje Kongresa da se savezna vlada dodatno zaduži, s time da se o dizanju praga državnog zaduživanja neće više raspravljati barem do 2013.

Što sadrži sporazum?
Savezna vlada će se do 2013. moći zadužiti za nešto manje od bilijun dolara. Sadašnji dopušteni prag državnog zaduživanja od 14,3 bilijuna dolara, premašen prije nekoliko tjedana, povisit će se za 2,4 bilijuna. Međutim, novi će dug biti 'uravnotežen' radikalnim mjerama štednje odnosno rezovima u nizu državnih programa. Republikanci su upravo tim uštedama uvjetovali dodatno zaduživanje, a njihova se vrijednost u sljedećih deset godina procjenjuju se na najmanje 2,4 bilijuna dolara.

Ta se smanjenja odnose na tzv. 'diskrecijsku potrošnju' - javne rashode od obrazovanja, prometa i stanogradnje pa do obrane i vanjskih poslova - i ne odnose se na tzv. 'entitlements' programe koji su svojevrsne 'svete krave' američke politike - Social Security, Medicare i Medicaid.

Kompromis o dodatnom zaduživanju i smanjenju javne potrošnje također predviđa osnivanje dvostranačkog 'super-odbora' od 6 demokrata i 6 republikanaca iz Zastupničkog doma i Senata koji do kraja studenog trebaju dogovoriti ono što Kongresu u punom sazivu ne polazi za rukom već godinama - zakon o smanjenju državnog proračunskog manjka s uštedama u vrijednosti od dodatnih bilijun i pol dolara.

Ukoliko taj odbor - ili Kongres - do američkog Dana zahvalnosti krajem studenog ne usvoji takvu zakonodavnu mjeru, na snagu automatski stupaju mjere štednje u svim ministarstvima i agencijama savezne vlade - u vrijednosti od oko bilijun i 200 milijardi dolara. Polovica tih ušteda bila bi ostvarena u domaćim programima (promet, obrazovanje, poljoprivreda, energetika, okoliš i sl.), a polovica na području obrane.
Od tih mjera štednje bili bi izuzeti programi za siromašne, u zdravstvenom programu za umirovljenike također ne bi došlo do smanjenja beneficija, ali bi se mogle smanjiti državne naknade ustanovama koje pružaju medicinske odnosno bolničke usluge.

Kompromis o dodatnom zaduživanju također predviđa da će se u saveznom zakonodavnom tijelu debatirati i glasovati o amandmanu na Ustav SAD-a koji nalaže da u svakom godišnjem državnom proračunu javni prihodi i javni rashodi moraju biti uravnoteženi - što traži Pokret čajanke.

Kao što je često slučaj s kompromisima, ovim je sporazumom malo tko zadovoljan. Republikanci mogu biti zadovoljni time što se ne predviđa povećanje poreza, ali im smeta što su mjere štednje odveć 'stidljive'. Brine ih i najavljena štednja na području obrane. Demokrati su razmjerno zadovoljni što su državno mirovinsko osiguranje te zdravstvo za starije i najsiromašnije ostali netaknuti, međutim negoduju zbog toga što najbogatijem sloju i velikim korporacijama nije povećana porezna stopa. (Bankamagazin)

Povezani članci
03.04.15 Vijesti iz svijeta
Dohoci Amerikanaca ponovno smanjeni u prošloj godini, izuzetak najbogatiji
28.08.14 Vijesti iz svijeta
Podignuta procjena rasta američkog BDP-a u drugom tromjesečju
26.10.12 Vijesti iz svijeta
Osobna potrošnja poduprla američki rast u trećem tromjesečju
08.03.12 Vijesti iz svijeta
Rast zaposlenosti u SAD-u ohrabrio ulagače na Wall Streetu
24.02.12 Vijesti iz svijeta
Oporavlja se američko tržište nekretnina
27.10.11 Vijesti iz svijeta
SAD: U trećem kvartalu rast BDP-a 2,5%
26.08.11 Vijesti iz svijeta
Snižena procjena rasta američkog BDP-a u drugom tromjesečju
18.08.11 Vijesti iz svijeta
Morgan Stanley: Svjetsko gospodarstvo blizu recesije
16.08.11 Vijesti iz svijeta
Buffett želi veće poreze za bogate
15.08.11 Vijesti iz svijeta
Vjerojatnost američke recesije 30-postotna
08.08.11 Vijesti iz svijeta
G7 najavio koordiniranu reakciju
05.08.11 Vijesti iz svijeta
Najveći potop indeksa u više od dvije godine
05.08.11 Vijesti iz svijeta
Paul Krugman: Recesija s dvostrukim dnom je izgledna
01.08.11 Vijesti iz svijeta
U Americi postignut dogovor, očekuje se potvrda Kongresa
29.07.11 Vijesti iz svijeta
SAD: Nema pomaka u rješavanju deficita proračuna
26.07.11 Vijesti iz svijeta
SAD: Još 8 dana za sprječavanje katastrofe
08.07.11 Vijesti iz svijeta
Rast zapošljavanja u SAD-u ohrabrio ulagače na Wall Streetu
24.06.11 Vijesti iz svijeta
SAD: U prvom kvartalu rast BDP-a 1,9 posto
29.04.11 Vijesti iz svijeta
Američko gospodarstvo naglo usporilo
28.03.11 Vijesti iz svijeta
Ubrzan rast osobne potrošnje u SAD-u
25.03.11 Vijesti iz svijeta
Američko gospodarstvo u četvrtom tromjesečju nadmašilo očekivanja
28.01.11 Vijesti iz svijeta
Rast američkog BDP-a 3,2 posto
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa