Info
Seniko studio
Vijesti iz svijeta
01.08.2011. U Americi postignut dogovor, očekuje se potvrda Kongresa
Prijedlog predsjednika Obame i čelnika Kongresa uključuje podizanje limita zaduživanja kroz dvije faze, te ukupno smanjenje deficita za 2,4 bilijuna dolara

Tijekom ponedjeljka prema američkom vremenu u SAD-u bi se glasovanjem Senata i Predstavničkog doma trebao potvrditi u nedjelju postignut dogovor predsjednika Obame i čelnika Kongresa. Prijedlog uključuje podizanje limita zaduživanja kroz dvije faze, te ukupno smanjenje deficita za 2,4 bilijuna dolara.

U nedjelju je dogovorom predsjednika Obame i čelnika Kongresa donesen prijedlog zakona koji bi trebao omogućiti normalno servisiranje državnih obvezi i izbjegavanje bankrota. Dogovor uključuje smanjenje potrošnje i garantira dodatne rezove proračunskog deficita, a ne uključuje povećanje poreza, piše CNN.

Naime, američki Kongresnici na raspolaganju imaju još samo jedan dan za izglasavanje podizanja limita državnog zaduživanja. Iz vodstva Senata najavljuju kako planiraju glasovanje u ponedjeljak ujutro (po američkom vremenu), te se, ako prijedlog prođe u Senatu, glasovanje u Predstavničkom domu može očekivati u ponedjeljak navečer.

U jučerašnjem obraćanju novinarima predsjednik Obama rekao je kako predstoje veoma važna glasovanja članova Kongresa, ali je naglasio kako su obje strane postigle dogovor da će reducirati deficit kako bi se izbjegao bankrot.

Smanjenje deficita
Prema informacijama iz Bijele kuće i iz prezentacije čelnika Predstavničkog doma Johna Boehnera, vidljivo je kako prijedlog uključuje ukupno smanjenje deficita za 2,4 bilijuna dolara tijekom sljedećih 10 godina i omogućava podizanje limita državnog zaduživanja za nešto manji iznos. To bi trebalo omogućiti dovoljno sredstava da država servisira svoje obveze i kroz 2012. godinu.
Dogovor predlaže dvije faze provedbe. Prva faza uključuje promptno smanjenje potrošnje za 917 milijardi dolara i druge mjere smanjivanja deficita te podizanje limita zaduživanja za 900 milijardi dolara. Zbog veoma kratkog vremena koje predstoji do roka poslije kojeg SAD više neće biti u mogućnosti ispunjavati svoje obveze, predsjednik Obama dobio bi mogućnost da odmah povisi limit zaduživanja za 400 milijardi dolara.

To bi trebalo biti dovoljan za normalno funkcioniranje državnih financija tijekom rujna. Za dodatnih 500 milijardi dolara povećanja limita Kongresu se ostavlja mogućnost glasovanja, a u slučaju da povećanje u Kongresu bude odbijeno predsjedniku se ostavlja pravo veta.

U drugoj fazi posebna Kongresna komisija predložit će do kraja studenog dodatne mjere smanjenja deficita u ukupnoj razini od najmanje 1,5 bilijuna dolara o kojima je Kongres dužan glasovati do kraja godine. Komisija će se sastojati od 12 članova, šest iz Senata i šest iz Predstavničkog doma s jednakim brojem republikanaca i demokrata.

Ukoliko prijedlozi budu izglasani, predsjednik će moći podići razinu zaduživanja za 1,5 bilijuna dolara. Prema planu, razina podizanja limita ne smije prelaziti razinu smanjenja deficita. Predsjednik će moći zatražiti i dodatno povećanje limita ako na kraju godine Senat i Predstavnički dom izglasaju amandman Ustava o uravnoteženom proračunu.

U slučaju da u Kongresu ne prođu preporuke komisije, automatski na snagu stupaju mjere sveobuhvatne štednje koje pogađaju različite programe. Ovakvim nepopularnim rješenjem želi se izvršiti pritisak na zakonodavce kako bi izglasali predložene mjere komisije.

Dogovor nije savršen
I predsjednik Obama i vođa republikanske većine u Predstavničkom domu, John Boehner, izjavili su kako dogovor nije savršen. Predsjednik je izjavio kako žali što nužne odluke oko reforme poreznog sustava i različitih prava nisu donesene sada, već su odgođene za raspravu unutar Kongresne komisije, ali je i naglasio kako je ovaj kompromis dao objema strankama snažan poticaj da do kraja godine pronađu uravnotežen plan.

Iako se paket zakonodavnih mjera tek treba izglasati, njegov nacrt i postizanje načelnog dogovora čelnika Senata i Predstavničkog doma donio je olakšanje. Ono se ponajviše odrazilo na globalnim tržištima koja su pomno promatrala kako će se situacija razviti. Prijedlog je s olakšanjem dočekan i među američkim narodom koji je u posljednje vrijeme frustriran zbog nemogućnosti postizanja dogovora među vodećim političarima. Naime, negativan rasplet situacije doveo bi do daljnjih negativnih posljedica na ionako slab gospodarski oporavak i dodatno pogodio građane. (Bankamagazin)

Povezani članci
28.08.14 Vijesti iz svijeta
Podignuta procjena rasta američkog BDP-a u drugom tromjesečju
26.10.12 Vijesti iz svijeta
Osobna potrošnja poduprla američki rast u trećem tromjesečju
08.03.12 Vijesti iz svijeta
Rast zaposlenosti u SAD-u ohrabrio ulagače na Wall Streetu
24.02.12 Vijesti iz svijeta
Oporavlja se američko tržište nekretnina
27.10.11 Vijesti iz svijeta
SAD: U trećem kvartalu rast BDP-a 2,5%
26.08.11 Vijesti iz svijeta
Snižena procjena rasta američkog BDP-a u drugom tromjesečju
18.08.11 Vijesti iz svijeta
Morgan Stanley: Svjetsko gospodarstvo blizu recesije
16.08.11 Vijesti iz svijeta
Buffett želi veće poreze za bogate
15.08.11 Vijesti iz svijeta
Vjerojatnost američke recesije 30-postotna
08.08.11 Vijesti iz svijeta
G7 najavio koordiniranu reakciju
05.08.11 Vijesti iz svijeta
Najveći potop indeksa u više od dvije godine
05.08.11 Vijesti iz svijeta
Paul Krugman: Recesija s dvostrukim dnom je izgledna
03.08.11 Vijesti iz svijeta
Loš, ali neophodan američki deal
29.07.11 Vijesti iz svijeta
SAD: Nema pomaka u rješavanju deficita proračuna
26.07.11 Vijesti iz svijeta
SAD: Još 8 dana za sprječavanje katastrofe
08.07.11 Vijesti iz svijeta
Rast zapošljavanja u SAD-u ohrabrio ulagače na Wall Streetu
24.06.11 Vijesti iz svijeta
SAD: U prvom kvartalu rast BDP-a 1,9 posto
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa