Seniko studio
Broj 3/2011
Izdvajamo iz broja:
Broj 3-2011 - Ante Gavranović
Reforma gospodarskog sustava započinje poreznom reformom - dr.sc. Guste Santini
Zašto je kupac uvijek – kralj? - Kristijan Varšić
Hotelu Dubrovnik nagrada Fine Zlatna bilanca
Vratiti majstoru društveno poštovanje - Ante Gavranović
Predstavljen program HOK-a Obrtnik & partner
Konferencija o učenju za poduzetništvo
Marketingom protiv krize (1) - prof.dr.sc. Zvonimir Pavlek
Obilježja marketinga u uvjetima krize - mr.sc. Branko Pavlović
Milošević: Trenutno 130 investicijskih projekata
Escherichia coli i mikrobiološka otrovanja hranom - dr.sc. Danko Matasović
Svečana Akademija povodom Dana Hrvatske obrtničke komore
Sadržaj broja 3/2011
Završilo 15. Nacionalno savjetovanje o gospodarstvu i poduzetništvu
Popijač: Pojačati sustav potpora za male i srednje poduzetnike
Hrvatska Vlada kontinuirano ulaže u razvoj poduzetništva, što se jasno vidi iz činjenice da je tijekom godina u razvoj 326 poduzetničkih zona u Hrvatskoj do sada uloženo 675 milijuna kuna bespovratnih potpora, kazao je ministar gospodarstva, rada i poduzetništva Đuro Popijač otvarajući dvodnevno 15. nacionalno savjetovanje o gospodarstvu i poduzetništvu koje je u hotelskom naselju Solaris kod Šibenika okupilo oko 400 poduzetnika.

Poduzetničke zone danas se prostiru na više od 200 tisuća hektara većinom državnog zemljišta čija vrijednost prelazi milijardu kuna, naglasio je ministar.

Osim toga u Hrvatskoj danas djeluju 22 razvojne agencije, 32 poduzetnička inkubatora, više od 40 poduzetničkih centara koji pružaju podršku obrtnicima i poduzetnicima.
Malo i srednje gospodarstvo u Hrvatskoj od 2001. do 2010. godine u neprestanom je porastu, te uvelike doprinosi zapošljavanju i popravku slike na tržištu rada, naglasio je ministar Popijač, dodavši kako je danas u Hrvatskoj oko 175 tisuća malih i srednjih poslovnih subjekata koji u ukupnoj hrvatskoj privredi ostvaruju 45 posto izvoza, te zapošljavaju 67 posto kadra na tržištu rada.

Uviđajući važnost ovog sektora država je od 2008. do 2010. za njegov razvoj osigurala 770 milijuna kuna potpora. No, držimo da taj sustav potpora još uvijek nije zadovoljavajući, te da ga treba dodatno pojačati, istaknuo je Popijač.

Vlada, dodao je, osjeća probleme s kojima se suočavaju mali i srednji gospodarski subjekti, koji se u najvećoj mjeri očituju kroz nemogućnost naplate potraživanja, velike troškove poslovanja, niz administrativnih prepreka, te sivu ekonomiju i neregistriranu djelatnost.

Govoreći o problemu naplate ministar Popijač je kazao kako ohrabruje što je u padu broj kratkoročnih ulazaka tvrtki u blokadu.

Država treba jačati poziciju vjerovnika, omogućiti brzu i efikasnu naplatu, te osigurati da se obveze izvršavaju pravovremeno i u potpunosti. To se, dakako, odnosi i na javna poduzeća, rekao je ističući kako su učinjeni veliki pomaci u naplati koja se u javnim tvrtkama sa prosječnih 72 dana krajem 2010. smanjila na 42 dana početkom 2011.
Podsjetio je da je Ministarstvo 17. veljače donijelo operativni plan kojim je na raspolaganje poduzetnicima stavljeno oko 400 milijuna kuna.

Hrvatska je još daleko od zadovoljavajuće situacije po pitanju tromosti administracije, no Vlada RH ulaže velike napore da se taj problem što prije riješi, kazao je Popijač.

Govoreći o radu na crno ustvrdio je kako će ovaj problem u velikoj mjeri riješiti novi Zakon o radu.

Vlada je svjesna, kazao je, kako je velika količina sive ekonomije prisutna upravo u obrtničkom sektoru, te je to jedan od najvažnijih razloga gašenja mnogih obrta.

Ministar Popijač najavio je i nove fondove za gospodarsku suradnju države i privatnih investitora koji su u osnivanju, a omogućit će nove mogućnosti pristupa kapitalu.
Tihana Kraljić, državna tajnica Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva u svom se izlaganju osvrnula na postignuća u razvoju malog gospodarstva u proteklih petnaest godina.
Najbolji hrvatski poduzetnici u 2010. godini
U sklopu 15. Nacionalnog savjetovanja o gospodarstvu i poduzetništvu, dodijeljene su nagrade poduzetnicima koji su ostvarili izniman poslovni rezultat u 2010. godini.

Najuspješnijim srednjim poduzetnikom, prema odabiru Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva, proglašena je tvrtka Ciprijanović d.o.o. iz Orahovice, dok je za najboljeg srednjeg izvoznika odabrana tvrtka Valis Fagus d.o.o. koja svoje proizvode plasira u desetak zemalja.

Nagradu za najuspješnijeg malog poduzetnika dobila je tvrtka Pib Extra d.o.o, a najbolji mali poduzetnik je izvoznik Monaris d.o.o.

Nagrada se dodjeljivala i u kategoriji mikro poduzetnika, a pripala je tvrtci Metal – Pezelj, dok je mikro izvoznik s najviše uspjeha u 2010. godini tvrtka Fripol d.o.o.

Nagradu za najbolju poduzetnicu dobila je tvrtka Lika svjetlo d.o.o. i vlasnica Blaženka Jurčić, a za najboljeg mladog poduzetnika proglašen je Kninjanin Nikola Lapčić i njegova tvrtka Stolarija Lapčić d.o.o.

U šibenskom Solarisu birala se i najbolja zadruga, a nagrada je otišla Ribarskoj zadruzi 'Lanterna', dok je u kategoriji klastera nagradu odnio Klaster poljomehanizacije d.o.o., a najbolji poduzetnik je inovator Hemco d.o.o., proizvođač zaštitne odjeće i opreme.

I ove godine nagrađivali su se najuspješniji poduzetnički centri i razvojne agencije, najbolji poduzetnički inkubatori/tehnološki parkovi, te poduzetničke zone, a nagrade su pripale redom 'VIDRI' – Agenciji za regionalni razvoj Virovitičko-podravske županije, Poduzetničkom inkubatoru Osvit – zadruga, te poduzetničkoj zoni male privrede iz Pakraca.

Osim ovih nagrada dodijeljene su još dvije - za najbolji poslovni plan srednjih škole, te poslovni plan visokih škola i fakulteta, a nagrađeni su Ekonomska i upravna škola iz Osijeka, te Fakultet strojarstva i brodogradnje iz Zagreba.

Svi nagrađeni u svim kategorijama kao nagradu su dobili i jednogodišnju pretplatu na časopis Suvremena trgovina koji je bio medijski pokrovitelj savjetovanja.

Otvarajući svečanost dodjele nagrada, državna tajnica u Ministarstvu gospodarstva, rada i poduzetništva Tihana Kraljić kazala je kako ovogodišnje nagrade imaju posebnu težinu, budući da su poduzetnici prošle godine radili u iznimno teškim uvjetima.
Zaključci i preporuke
Imajući u vidu važnost malog gospodarstva kao pokretačke snage održivog gospodarskog razvitka, kako na lokalnoj tako i na regionalnoj razini, Vlada Republike Hrvatske, odnosno resorno Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva, već niz godina putem bespovratnih potpora sustavno potiče ovaj gospodarski sektor.

U razdoblju od 2000. do 2010. godine, kroz sustav bespovratnih potpora malom i srednjem poduzetništvu, dodijeljeno više od 1,5 milijardi kuna pri čemu je više od 50% dodijeljeno u mandatnom razdoblju ove Vlade, odnosno ukupno 768,6 milijuna kuna.

Uloženo je 679 milijuna kuna u razvoj 325 poduzetničkih zona koje zauzimaju površinu od 10.270 ha i u kojima djeluje preko 2.500 poduzetnika sa više od 42.000 zaposlenika. Preko 52 milijuna kuna je uloženo u razvoj poduzetničkih potpornih institucija koje potiču razvoj maloga i srednjeg poduzetništva.

Time je razvijen sustav potpornih institucija koji čine 32 poduzetnička inkubatora, 6 tehnoloških parkova, 52 poduzetnička centra i 22 razvojne agencije, a koje značajno doprinose gospodarskom razvoju područja na kojem djeluju te smanjenju nezaposlenosti.

Hrvatska banka za obnovu i razvitak je predstavila povoljne modele financiranja za poduzetnike i lokalnu samoupravu. Ističe se najnoviji model A+, Vlade RH koji se realizira preko HBOR-a, a čiji cilj je da zajedno s već poznatim modelima A i B, dodatno poboljša likvidnost i konkurentnost poduzetništva.

Imali smo priliku upoznati se s razvojem i organizacijom potpornih institucija na lokalnoj i regionalnoj razini, na što su ukazali predstavnici Regionalne razvojne agencija Međimurje-REDEA.d.o.o. i Poduzetničkog inkubatora Gornja Rijeka. Uočen je značaj ovih potpornih institucija za rast i razvoj malog i srednjeg poduzetništva.

Ove godine je svoja iskustva i rezultate u provedbi programa poticanja razvoja malog i srednjeg poduzetništva predstavila Ličko-senjska županija.

Predstavljen je Nacionalni strateški referentni okvir kojim se povezuju razvojni ciljevi Republike Hrvatske sa ciljevima Kohezijske politike. NSRF daje perspektivu za korištenje strukturnih fondova i Kohezijskog fonda nakon pristupanje Republike Hrvatske Europskoj uniji.

Operativni program za regionalnu konkurentnost, definira mogućnosti za daljnji rast i razvoj hrvatskog gospodarstva. U tom smislu, upravo stvaranje regionalne konkurentnosti daje perspektivu jačanju poduzetničke konkurentnosti, razvoju gospodarstva temeljenom na znanju, učinkovitoj upotrebi resursa te postizanju visoke stope zaposlenosti, a sve sa svrhom poticanja gospodarske i društvene ujednačenosti Republike Hrvatske.

Tijekom Savjetovanja predstavljena su iskustva u korištenju postojećih fondova Europske unije te su sudionici upoznati s projektima koje Vlada Republike Hrvatske, odnosno resorno Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva, pripremaju kako bi naši poduzetnici i u Europskoj uniji imali mogućnost za bolje organiziranje, funkcioniranje i osvajanje novih tržišta.
Kao buduća država članica Europske unije, Hrvatska će biti dio jedinstvenog tržišta s više od 500 milijuna potrošača, koje pruža izvanredne prilike koje uvelike nadmašuju moguće rizike te donosi nove izazove kako za poduzetnike tako i za društvo u cjelini.

Bitno je naglasiti da u Hrvatskoj već djeluju globalne kompanije iz Europske unije i svijeta i da su se naši poduzetnici već susreli s ovim „igračima“. Iako smo se prilagodili dijelu konkurencije, još nas čeka dosta rada do potpunog ulaska u EU. Ipak, primjeri poduzeća koja su na ovom Savjetovanju nagrađena kao najbolji izvoznici govore da za EU ne trebamo imati najsuvremeniju tehnologiju, već da upornim radom i snalažljivošću te ulaganjem u razvoj i kadrove, možemo već sada uspjeti. Također, ulaskom u EU biti će uklonjene i barijere koje trenutno postoje.

Tijekom održavanja ovogodišnjeg Savjetovanja poslana je jasna poruka da svi relevantni dionici sektora malog gospodarstva mogu očekivati potporu Vlade RH i resornog Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva.

Uslijedila je i zahvala svima koji su sudjelovali u organizaciji ovog Savjetovanja i svima onima koji su svojim prisustvom ovo Savjetovanje uveličali, uz poziv da se vidimo sljedeće godine na XVI. Nacionalnom savjetovanju o gospodarstvu i poduzetništvu. ST i (H)

Izdvajamo iz broja:
Broj 3-2011
Reforma gospodarskog sustava započinje poreznom reformom
Zašto je kupac uvijek – kralj?
Hotelu Dubrovnik nagrada Fine Zlatna bilanca
Vratiti majstoru društveno poštovanje
Predstavljen program HOK-a Obrtnik & partner
Konferencija o učenju za poduzetništvo
Marketingom protiv krize (1)
Obilježja marketinga u uvjetima krize
Milošević: Trenutno 130 investicijskih projekata
Escherichia coli i mikrobiološka otrovanja hranom
Svečana Akademija povodom Dana Hrvatske obrtničke komore
Sadržaj broja 3/2011
Arhiva
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa