Trgovina
Seniko studio
Turizam
30.05.2006. (Ranko Borovečki) Hrvatska skuplja od Turske, a jeftinija od Španjolske
PULA - Hrvatska uglavnom može biti zadovoljna rezultatima najnovije analize njemačkog autokluba ADAC u kojoj su analizirane cijene 50 tipičnih turističkih proizvoda i usluga, mimo samih cijena smještaja, u sedam europskih država u kojima Nijemci najčešće provode ljetni odmor, ali i u samoj Njemačkoj.

Prema općoj ocjeni, kada je riječ o prihvatljivosti cijena dospjeli smo na peto mjesto, od inozemnih destinacija od nas je bolje prošla jedino Turska kao općenito cjenovno najprihvatljivije ljetno odmorište. Ljetovati kod kuće, u Njemačkoj, samim Nijemcima je druga najprihvatljivija opcija, barem kada je riječ o cijenama artikala i usluga.

Skuplje destinacije od Hrvatske su Španjolska, Grčka i Portugal, koji su također kao i naša zemlja stvrstani u kategoriju prosječnih cijena, Italija je ocijenjena kao skupa destinacija, dok je Francuska prema ovoj analizi na samom vrhu po skupoći ljetovanja.

ADAC-ovi su timovi ocjenjivali po pet turističkih mjesta u svakoj zemlji, u Hrvatskoj je izbor bio dosta ograničen na područje Istre i Kvarnera pa stoga i same rezultate treba uzeti s dozom opreza.
U gornjoj su polovici još i Umag na 10. mjestu te Rovinj na 11., cijene su u tim gradovima ocijenjene kao “povoljne” dok je Medulin po prihvatljivosti cijena u zlatnoj sredini, na 21. je mjestu, i ocijenjen je “prosječnim”.

Ocjenjivani su proizvodi i usluge u Malom Lošinju, Umagu, Rovinju, Medulinu i Poreču, a ono što je odmah uočljivo je velika razlika u konačnim rezultatima i između pojedinih naših gradova: Poreč je tako po povoljnosti cijena od ukupno 40 ispitanih ljetnih odmorišta dospio na nisko 32. mjesto kao jedan od najskupljih gradova, dok je istovremeno Mali Lošinj prošao vrlo dobro, plasirao se na treće mjesto odmah iza Fethiyea i Marmarisa u Turskoj.

U gornjoj su polovici još i Umag na 10. mjestu te Rovinj na 11., cijene su u tim gradovima ocijenjene kao “povoljne” dok je Medulin po prihvatljivosti cijena u zlatnoj sredini, na 21. je mjestu, i ocijenjen je “prosječnim”.

Među pet najskupljih gradova četiri su francuska te jedan talijanski, no ako gledamo one cjenovno najpovoljinije, i to izuzevši njemačke gradove, među prvih deset najviše je turskih gradova, ček četiri, no tu su i tri naša već spomenuta grada, Mali Lošinj, Umag i Rovinj.
Tajnik Kamping udruge Hrvatske Jerko Sladoljev, najveći hrvatski autoritet po pitanju ne samo kamping turizma već i odnosa prema ADAC-u, i sam Porečan, činjenicu da je upravo Poreč dospio među deset najskupljih turističkih gradova objašnjava visokim cijenama usluge prijevoza i parkinga te šopinga, koji je dobio ocjenu skupo.

Uspoređuju li se cijene konkretnih usluga, dolazimo do toga da je na primjer cijena cappuccina od 0,89 eura u u Hrvatskoj izuzetno povoljna u odnosu na 3,15 koliko ćete sličan cappuccino platiti u nekom od francuskih ljetovališta.

U isto vrijeme u Poreču su vrlo dobro ocijenjene usluge hrane i pića, sportskih sadržaja i slobodnog vremena te zdravstvene usluge.

Po Sladoljevu naš su najveći problem cijene u trgovinama koje posebice pogađaju kampiste. Ispada da u našim ljetovalištima vlasnici trgovina ljeti imaju više koristi od turista nego sami hotelijeri, kaže Sladoljev. Mali Lošinj je po ADAC-u jedna od cjenovno najpovoljnijih ljetnih turističkih destinacija.

Razlike su prema istraživanju ADAC-a velike: cijena prosječne turističke košarice u Francuskoj je za čak 34 posto skuplja nego u cjenovno najpopularnijoj Turskoj, no uspoređuju li se izravno gradovi, razlike su još veće. Tako će ljetovanje u Biarizzu na Atlantskoj obali njemačkoga gosta prema ADAC-u koštati čak 62 posto više nego ako se odluči za turski Fethiye.

Izvor: jutarnji.hr

Uspoređuju li se cijene konkretnih usluga, dolazimo do toga da je na primjer cijena cappuccina od 0,89 eura u u Hrvatskoj izuzetno povoljna u odnosu na 3,15 koliko ćete sličan cappuccino platiti u nekom od francuskih ljetovališta.

Slično je i s pivom, njmački autoklub je izračunao da je prosječna cijena čaše piva u Portugalu 1,38 eura a isti će napitak gost u Francuskoj platiti gotovo dvostruko više, 3,34 eura. Hrvatska je tu vrlo povoljna, čaša pivskog osvježenja kod nas u prosjeku stoji 1,78 eura. U Hrvatskoj ćete dobro proći zaželite li se provozati i na popularnoj morskoj banani, to će vas u prosjeku stajati 6,18 eura dok ćete za istu uslugu u Francuskoj platiti 15,16 eura.

Povezani članci
25.01.13 Strateški savezi
EOS preuzeo odjel naplate potraživanja španjolske Banco Popular za 135 milijuna eura
03.12.12 Vijesti iz svijeta
Španjolska službeno zatražila pomoć za banke
26.06.12 Vijesti iz svijeta
Španjolska bi mogla podići stopu PDV-a na pojedine proizvode
19.06.12 Vijesti iz svijeta
Španjolska na vrhuncu krize
09.06.12 Vijesti iz svijeta
Postignut dogovor Španjolske i eurozone
08.06.12 Financije i gospodarstvo
Španjolska bi mogla zatražiti pomoć EU-a
29.05.12 Vijesti iz svijeta
Rekordan pad prometa u španjolskoj maloprodaji
21.11.11 Vijesti iz svijeta
Mariano Rajoy novi španjolski premijer
19.09.11 Vijesti iz svijeta
Španjolska spremna pokriti 20 milijardi eura gubitaka banke CAM
02.08.11 Šira regija
Može li eurozona preživjeti
29.04.11 Vijesti iz svijeta
Nezaposlenost u Španjolskoj na 21,3 posto
11.02.11 Vijesti iz svijeta
Španjolski BDP ponovno u porastu
13.01.11 Vijesti iz svijeta
Španjolska prikupila 3 milijarde eura prodajom obveznica
07.01.11 Vijesti iz svijeta
Kina i Španjolska potpisale ugovore o suradnji vrijedne 7,5 mlrd dolara
04.01.11 Vijesti iz svijeta
U Španjolskoj manja nezaposlenost
24.06.10 Vijesti iz svijeta
Španjolska istražuje račune u švicarskim bankama
14.06.10 Vijesti iz svijeta
Španjolska: Gospodarski oporavak bit će spor
26.05.10 Vijesti iz svijeta
Španjolska uvodi novi porez za najbogatije
25.05.10 Vijesti iz svijeta
MMF i Pariški klub za spas Sredozemlja
25.05.10 Vijesti iz svijeta
MMF pozvao na hitne reforme u Španjolskoj
19.05.10 Vijesti iz svijeta
Španjolsko gospodarstvo izašlo iz recesije
12.05.10 Vijesti iz svijeta
Španjolska: U javnom sektoru 5 posto manje plaće
07.05.10 Šira regija
Španjolska izašla iz recesije u prvom tromjesečju
29.04.10 Vijesti iz svijeta
Standard & Poor's smanjio kreditni rejting Španjolskoj
26.04.10 Vijesti iz svijeta
Stopa nezaposlenosti u Španjolskoj 20 posto
06.04.10 Šira regija
I Španjolci prijete eurozoni
30.03.10 Šira regija
Španjolska i dalje u recesiji
18.11.09 Vijesti iz svijeta
Španjolsko gospodarstvo i dalje u recesiji
09.09.09 Vijesti iz svijeta
Kriza u Španjolskoj: Do kraja godine 20 posto nezaposlenih
14.08.09 Šira regija
Pad španjolskog BDP-a jedan posto
12.02.09 Vijesti iz svijeta
Pad španjolskog BDP-a najviši u 15 godina
28.11.08 Vijesti iz svijeta
Španjolska najavila paket poticaja vrijedan 11 mlrd eura
28.12.07 Zaposlenost / plaće
Španjolska: Od 1. siječnja minimalna plaća 600 eura
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa