Trgovina
Seniko studio
Turizam
25.03.2011. Međunarodna konferencija o zdravstvenom turizmu
Uz pomoć zdravstvenog turizma do dulje sezone

Prva Međunarodna konferencija o zdravstvenom turizmu (Health Tourism Industry - HTI) održala se 24. i 25. ožujka 2011. na Zagrebačkom velesajmu u sklopu Međunarodnoga turističkog sajma „CROTour 2011“.

Tema konferencije koju je organizirala Hrvatska gospodarska komora u suradnji s revijom za ugostiteljstvo i turizam UT bila je „Održivost i konkurentnost turizma - zdravstveni / medicinski / wellness turizam".

Ondina Šegvić, direktorica Sektora za turizam HGK, rekla je da konferencija ima za cilj širiti znanja i spoznaje na temu održivoga i konkurentnoga hrvatskog turizma, a na temeljima Agende 21 EU koja sadrži pravila i preporuke za razvoj održivog i konkurentnog turizma, zelenog turizma odnosno odgovorne ekonomije.

Treba otvarati mogućnosti za brži ekonomski razvoj industrije zdravstvenog, medicinskog i wellness turizma koji nemaju sezonski karakter te su stoga iznimno važni za proširenje postojeće turističke sezone u Hrvatskoj, osobito u pasivnim i turistički slabo razvijenim prostorima.

Ovaj je skup iznimno važan za povećanje kvalitete hrvatskog turizma, istaknuo je Gari Cappelli, potpredsjednik Odbora za turizam Hrvatskog sabora.

Zdravstveni, medicinski i wellness turizam daju dodatne vrijednosti našoj turističkoj ponudi. U 2009. godini ti oblici turističke ponude sudjelovali su sa 1,2 posto u turističkoj ponudi naše zemlje, a taj postotak za EU iznosi 20 posto.

Nužno je što učinkovitije koristiti kompetentno osoblje u tim turističkim uslugama, a njih imamo dovoljno. Treba učinkovitije koordinirati rad nadležnih ministarstava za ovo područje te sustavno razvijati destinacijski menadžment, što će omogućiti da za pet do deset godina ostvarimo vrhunske rezultate. Pritom moramo poštovati načela održivog razvoja.

Mario Crecente, iz EHTTA-e – European Historical Thermal Town Association (Europsko udruženje povijesnih termalnih gradova), Ourens, Španjolska, govorio je europskoj kulturnoj ruti povijesnih termalnih gradova.

Termalne destinacije počele su se koristiti prije 200 godina pa se može reći da je turizam započeo kao termalni turizam. U španjolskoj pokrajini Galiciji nalazi se 21 toplica te je najkonkurentnija u toj zemlji.

Na raspolaganju je i hotel s pet zvjezdica, a toplice u Galiciji posjeti otprilike 140.000 gostiju. Formirani su klasteri koji ne obuhvaćaju samo toplice odnosno hotele već i povezane tvrtke.
Oni su fokusirani na inoviranje, to jest davanje novih usluga. U Španjolskoj se ukupno nalazi 121 toplica koje raspolažu s približno 17.700 kreveta. Taj turistički segment ostvaruje više od pet milijuna noćenja. U Europi se nalazi više od 2.000 toplica koja ostvaruju više od 100 milijuna noćenja. Za taj oblik turizma važno je ostvariti poboljšanje zdravstvenog stanja klijenata te se koristiti tradicijom uz istodobno poštovanje načela održivog razvoja. Pritom treba stalno raditi na uvođenju novih usluga.

Turizam se brzo razvija, a turistička se potražnja učestalo mijenja, ustvrdila je dr. sc. Sandra Čorak iz Instituta za turizam, Zagreb, govoreći o destinacijskom menadžmentu u funkciji razvoja turističkih proizvoda. Danas se sve više govori o turističkom doživljaju, a sve manje o turističkom proizvodu.

U destinacijama djeluje veliki broj ponuđača usluga koji imaju različite interese, no među njima je slaba koordinacija, što treba hitno promijeniti.

Destinacijski menadžment u Hrvatskoj obavlja javni sektor pa je nužno jačati suradnju javnog i privatnog sektora uz sklapanje brojnih partnerstava. Treba i dalje nastaviti s uređivanjem destinacija te neprekidno educirati ljudske resurse.

Mr. sc. Iva Jurković, ICRT – The International Center for Responsible Tourism (Međunarodni centar za odgovorni turizam), Leeds Metropolitan University, Leeds, Velika Britanija, kazala je da je 1987. godine pokrenut koncept održivog razvoja.

Od 2002. godine koristi se model odgovornog turizma koji iziskuje odgovornosti svih aktera u turističkoj industriji da ustraju uz ostalo na očuvanju kulturne baštine, poštovanju različitosti te smanjivanju štetnog utjecaja na okoliš.

Turizam može donijeti blagostanje, ali ako nije planiran i odgovoran odnosno utemeljen na načelima održivog razvoja, može prouzročiti velike štete. U Hrvatskoj imamo primjere dobre prakse utemeljene na odgovornom turizmu, ali to treba dalje razvijati.
Drugog dana konferencije raspravljalo se o zelenom turizmu i medicinskom turizmu. Igor Raguzin, načelnik Odjela za učinkovitost i obnovljive izvore energije, Uprava za energetiku, Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva, govorio je o zakonodavstvu i realizaciji projekata u području obnovljivih izvora energije. Zeleni turizam nije moguć bez održive energetike a u tom pogledu od osobite je važnosti energetska učinkovitost i obnovljivi izvori energije.

Europski stručnjaci su izradili dokument Izazovi energetske politike EU u kojem je zacrtano da se do 2020. godine realizira smanjivanje emisije stakleničkih plinova za 20 posto, smanji energetska potrošnja za 20 posto ta da udjel obnovljive energije u energetskoj potrošnji bude 20 posto.

Pored hidroelektrana velikih i malih u obnovljive izvore energije spadaju sunčana energija, energija biomase, energija vjetra i geotermalna energija.

Za turističku industriju interesantno je i kruto biogorivo. Područje obnovljivih izvora energije regulira nekoliko zakona i veći broj podzakonskih akata pa je riječ o složenoj problematici.

To područje treba razvijati i uz pomoć ekonomskih instrumenata poput potpora, namjenskih kredita i subvencioniranih kamata te poreznih olakšica. U segmentu obnovljivih izvora energije trenutno je u Hrvatskoj oko 600 projekata u fazi razvoja.

Prednosti za hotele i turistički sektor koje pružaju obnovljivi izvori energije su mnogobrojne kao što su smanjivanje izdataka za energiju i ostvarivanje konkurentnije cijene, stvaranje pozitivnog imidža i smanjivanje onečišćenja okoliša.

O zelenim energetskim krovovima, zelenim hotelima i zelenom turizmu govorila je Mladenka Dabac, ovlašteni arhitekt, Karlsruhe, Njemačka.

Do 2030. godina potrošnja energije u svijetu povećat će se za 50 posto i to može značajno ugroziti neobnovljive prirodne resurse ukoliko se ne razvija korištenje obnovljivih izvora energije.

Hrvatska mora početi sustavno razvijati održivu arhitekturu pri čemu su krovovi idealni za instaliranje solarnih modula.

Istodobno mora započeti energetsko saniranje postojećih zgrada što znatno olakšava nova generacija solarnih ćelija. Treba se koristiti njemačkim iskustvima koja je jedan od predvodnika u energetskoj učinkovitosti.
Vladimir Kocet, Telektra, Sesvete napomenuo je kako se znatan dio energije koristi za rasvjetu koja pruža mogućnosti velikih ušteda što omogućava nova tehnologija odnosno zelena rasvjeta koja je energetski učinkovita. Većina konvencionalnih izvora svjetlosti se zabranjuje u EU.

LED rasvjeta pruža niz pogodnosti kao što su mala potrošnja, niski troškovi održavanja, smanjen negativan utjecaj na okoliš, visoka iskoristivost, dugi vijek trajanja, mala veličina i velika otpornost na udarce.

Pored toga LED rasvjeta ima izuzetno širok spektar primjene što je od velike koristi jer osvjetljenje treba biti prilagođeno različitim hotelskim sadržajima.

Cilj je našeg klastera okupiti sve resurse medicinskog turizma zbog sinergijskog djelovanja i zajedničkog nastupa na tržištu, rekao je Goran Nedoklan, menadžer u medicinskom turizmu, Hrvatski medicinski klaster.

Naša usluga uključuje kvalitetnu zdravstvenu skrb koju pružamo cijelu godinu a potrebno je Hrvatsku brendirati i kao destinaciju zdravog življenja.

Većinu postojećih objekata u našoj branši treba obnoviti pri čemu valja voditi računa o energetskoj učinkovitosti i samodostatnosti.

Jednim dijelom ta se praksa već primjenjuje u Malom Lošinju koji je centar medicinskog turizma s dugom tradicijom. Provodi se certificiranje što omogućuje da se unutar klastera pruža standardizirana kvaliteta.

Na konferenciji je također bilo riječi o wellness turizmu u Austriji, o niskoenergetskom wellnessu, food wellnessu, speleoterapiji, nordijskom hodanju, prednostima i manama franšiza u spa i wellness industriji, upravljanju stresom, akupunkturi, upravljanju sukobima u industriji zdravstvenog turizma te Web platformi – učinkovitom predstavljanju zdravstvenog turizma na inozemnom tržištu.

Povezani članci
28.06.12 Zaposlenost / plaće
Porast novozaposlenih u turističkom sektoru za 14 posto
25.01.12 Turizam
Hotelijeri s optimizmom dočekuju predstojeću turističku sezonu
07.07.11 Turizam
Potpisani sporazumi o suradnji na području medicinskog turizma
10.04.10 Turizam
Povjerenstvo Vlade za turizam: za promidžbu 30 milijuna eura
09.04.10 Turizam
Turska: Od zdravstvenog turizma 8 mlrd dolara zarade
12.03.10 Seminari, konferencije
Klaus Kobjoll – turistički poduzetnik uskoro u Zagrebu
09.04.09 Turizam
Konferencija o medicinskom turizmu – najava
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa