22.10.2006. (Zdravko Cesar)
Nafte ima za najmanje 400 godina!
Stoljeće nafte sintagma je kojom mnogi nazivaju naše doba. Čini se kako će ono, unatoč najavama i katastrofičnim predviđanjima, ipak još potrajati.
Zaključak je to s nedavne konferencije naftnih stručnjaka održane prošlog tjedna u Beču u organizaciji OMV-a, austrijske naftne kompanije, jedne od vodećih u srednjoj Europi.
Najvažniji argument koji su stručnjaci naveli u razgovorima jest činjenica da je oko milijardu barela nafte, koliko je dosad proizvedeno, samo (uvjetno rečeno) jedna jedinica, dok su u rezervama ostale još četiri i pol jedinice!
Pokazuju to i podaci IEA-e (International Energy Agency) koji se odnose na cijeli naftni svijet. Prema tim analizama, za proizvodnju jedne jedinice nafte treba stotinu godina, što potvrđuje ideju da imamo nafte na planetu za još najmanje četiri stoljeća.
Naravno, pod uvjetom da se stanje ne promijeni dramatično. No, kako stručnjaci tvrde, velikih potresa ili ratova većih razmjera neće biti jer svijet je ipak postao odgovorniji. Posao s naftom cikličan je, i takav će najvjerojatnije i ostati u budućnosti, s velikim oscilacijama, potresima na tržištu i strahovima koji proizlaze iz svega toga.
Trenutačni svjetski podaci pokazuju da je oko dvije trećine ukupnih svjetskih rezervi nafte na Bliskom istoku i dosadašnja je proizvodnja bila uglavnom vezana uz to područje. No, upravo se na tom području najlakše dolazi do nafte tako da je i sadašnja cijena na svjetskom tržištu odraz relativno lakog dolaska do nafte i niskih troškova proizvodnje.
Prema računicama IEA-e, cijena proizvedene nafte na Bliskom istoku negdje je oko 15 dolara po barelu, no riječ je o nafti na koju se sve manje može računati. Ta će relativno jeftina nafta u budućnosti ipak morati biti zamijenjena težim načinima proizvodnje, i to naftom iz dubokih mora, s Arktika, iz bitumena i pješčanika.
Već su prvi koraci i napravljeni, no činjenica je da je na cijelom području Arktika, za koje je procijenjeno da sadrži goleme količine nafte, samo jedno nalazište i proizvodnja u Štokmanovu polju. Prije dva tjedna tvrtka Chevron u dubokim je vodama Meksičkog zaljeva pronašla rezerve nafte na 2000 metara dubine.
U Kanadi su otkrivene rezerve u bitumenu i to čak 172 milijuna barela. No, jedno je sigurno, nafta iz tih nalazišta neće biti jeftina i samo će proizvodnja stajati možda i 70-ak dolara po barelu. A kad se tome pribroje porezi, profiti, različiti rizici i sve ostalo, pitanje je koliko ćemo je plaćati.
Ostaje u svakom slučaju sigurna činjenica da će se dosadašnji slogan go east koji su često upotrebljavale naftne kompanije misleći time na traženje novih poslova uglavnom na području Rusije, Kazahstana i ostalih država, promijeniti. Na sasvim nova područja.
Izvor: Vecernji.net
|
|
 |
|