Info
Seniko studio
Zaposlenost / plaće
07.12.2010. MojPosao: Najviše plaće u farmaciji i IT-u
Hrvatske plaće u farmaciji su 37 posto više od prosječne, a osim farmaceuta u 2010. su najbolje plaćeni inženjeri, pomorci i prirodoslovci. Čak 40% zaposlenika zbog krize prima nižu plaću

Prema Istraživanju o visini plaća portala MojPosao, u 2010. godini su najbolje plaćeni poslovi u tvrtkama kojima je primarna djelatnost farmacija pa su plaće u tim tvrtkama 37% iznad hrvatskog prosjeka. Sljedeći sektor prema visini plaće je IT - izrada i održavanje programskih rješenja gdje su plaće 27% veće od prosjeka, pokazuje analiza.

Najniže plaće zabilježene su u djelatnostima vezanim za sport i razonodu (16% ispod prosjeka) te u djelatnosti poljoprivreda, šumarstvo, lov i ribolov (18% ispod prosjeka).

U 2010. godini, najbolje su plaćeni inženjeri čije su plaće 21% više od prosjeka. Iza njih slijede zaposleni u pomorstvu i prirodnim znanostima, kojima su plaće 9%, odnosno 8% iznad prosjeka.

Ove su godine najlošije plaćena pomagačka zanimanja (socijalni radnici, defektolozi, logopedi i slično) te zanimanje trgovačkih posrednika i prodavača čije su plaće 45%, odnosno 56% ispod prosjeka.

S MBA-om plaća veća 75 posto
Gledano prema županijama, najniže plaće ove godine zabilježene su u Krapinsko-zagorskoj (16% ispod prosjeka) te Bjelovarsko- bilogorskoj županiji (15% ispod prosjeka), nakon kojih slijede Virovitičko- podravska (14% ispod prosjeka) te Vukovarsko- srijemska županija (11% ispod prosjeka).

Kao i ranije, najviše plaće su zabilježene u gradu Zagrebu i to 32% iznad prosjeka, što je porast u odnosu na prošlu godinu kada je razlika iznosila 28%. Nakon Grada Zagreba slijedi Zagrebačka županija gdje su plaće 20% više od prosjeka.

Obzirom na obrazovanje, osobe sa završenim fakultetom imaju 35% veću plaću u odnosu na osobe sa srednjoškolskim obrazovanjem, što je gotovo jednako kao i prošle godine kada je razlika iznosila 34%. Završeni magisterij ili doktorat povećava plaću u prosjeku za 58% u odnosu na srednju stručnu spremu. Razlika u primanjima osoba s MBA diplomom u odnosu na osobe sa završenom srednjom školom još je uvijek značajna, odnosno ona su za 75% veća, iako se ta razlika smanjila u odnosu na prošlu godinu kada je iznosila 86%.
Muškarcima 18 posto veća plaća
Muškarci su u 2010. imali u prosjeku 18% višu plaću od žena, što znači da se razlika u odnosu na prošlu godinu, kada su imali 23% veću plaću, smanjila.

Razlike u visini plaća mogu se primijetiti i s obzirom na vlasničku strukturu tvrtki, pa su plaće u privatnim tvrtkama u stranom vlasništvu veće za 22% od prosjeka, a u stranim institucijama za 19%, pokazuju rezultati istraživanja.

Najniže plaće i dalje imaju zaposleni u udrugama, i to 15% manje u odnosu na prosjek. Plaće u hrvatskim institucijama gotovo su jednake onima u privatnim tvrtkama u domaćem vlasništvu, dok su plaće u tvrtkama u državnom vlasništvu 3% više od prosjeka.

I ovogodišnje je istraživanje potvrdilo kako se više isplati raditi u velikim tvrtkama. Tako su u tvrtkama s manje od 20 zaposlenih plaće 14% ispod prosjeka, dok su u velikim tvrtkama s više od 200 zaposlenika plaće prosječno 8% veće od prosjeka.

Trećina radnika bez povišice
Najčešća beneficija koju imaju hrvatski zaposlenici u tvrtkama u kojima rade i dalje je naknada za prijevoz (njih 58%) te mobilni telefon za privatnu upotrebu koji posjeduje 31% sudionika istraživanja. Iza mobitela, slijedi prijenosno računalo koje posjeduje 26% zaposlenika, a najmanje poslodavaca osigurava zaposlenicima automobil za privatne potrebe (8%) i subvencioniranje sportskih aktivnosti (7%).

Gotovo petina zaposlenika (18%) nema dodatne beneficije, što je bolji rezultat nego u 2009. kada dodatne beneficije nije imalo 26% zaposlenika.

Čak 34% ispitanika izjasnilo se da rijetko ili nikada ne dobivaju povišicu, što je ipak značajno manje nego prošle godine, kada je isto izjavilo 52% zaposlenika. Četvrtina ispitanika (24%) povišicu dobiva jednom u godini dana, a češće od toga povišicu dobiva svega 8% zaposlenika.

Od kada je počela gospodarska kriza krajem 2008. godine, najvećem djelu ispitanika (45%) plaća se nije mijenjala. Čak 40% ispitanika zbog gospodarske krize prima nižu plaću, a svega 4% ispitanika dobilo je dogovorenu povišicu.
Što više podređenih, šefu veća plaća
Ako se plaće uspoređuju prema poziciji u tvrtki, prosječna plaća pripravnika je 33% ispod prosjeka, što je gotovo isto kao i prošle godine. Iako još uvijek 28% ispod prosjeka, plaće administrativnih radnika ove godine ipak nisu manje od pripravničkih. Specijalisti imaju plaću tek nešto višu od prosjeka (8%), dok je plaća savjetnika jednaka prosječnoj plaći.

Plaća nižeg menadžmenta je 12% viša od prosjeka, ona srednjeg menadžmenta viša je 25%, dok visoki management ima 45% veću plaću od prosjeka.

Ovisno o veličini tima, što je tim (broj podređenih) veći i primanja su viša, tako da ispitanici koji imaju između jednog i pet podređenih imaju 14% višu plaću u odnosu na one koji nemaju niti jednog podređenog. Plaća onih ispitanika koji imaju između šest i deset podređenih viša je za 28% od onih koji nemaju niti jednog podređenog. Ispitanici koji vode više od 100 zaposlenika imaju 50% veću plaću od onih koji nemaju podređenih zaposlenika.

Gledano unazad pet godina, kada je provedeno prvo istraživanje o visini plaća u hrvatskim kućanstvima, prosječne su se plaće povećale samo 8,5 posto, zaključuje se u analizi portala MojPosao. (Bankamagazin)

Povezani članci
06.12.12 Šira regija
Trgovina spriječila dublju recesiju u eurozoni
11.06.12 Zaposlenost / plaće
Fina: Prosječna neto plaća u prerađivačkoj industriji ispod prosjeka
21.07.11 Zaposlenost / plaće
Fina: Najveće prosječne plaće u 2010. u poslovanju s nekretninama
21.06.11 Vijesti iz svijeta
OECD: Neće biti recesije s dvostrukim dnom
13.04.11 Zaposlenost / plaće
MojPosao: Novac je najbolji motivator za rad
06.11.10 Zaposlenost / plaće
MojPosao: U slučaju neisplate plaća većina ispitanika za stečaj
25.10.10 Zaposlenost / plaće
Poslovni dnevnik: Kazneni progon za poslodavce koji ne isplaćuju plaće
24.09.10 Više i visoke škole (državne)
Poziv na skup: Izazovi trgovine u recesiji
26.08.10 Zaposlenost / plaće
Ivo Bićanić: Današnje realne plaće manje nego sedamdesetih
26.01.10 Zaposlenost / plaće
MojPosao: Zaposlenici žele znati plaće svojih suradnika
24.09.09 Financije i gospodarstvo
Massin: Javno mnijenje će utjecati na menadžerske plaće
23.08.09 Financije i gospodarstvo
Recesija pri kraju, burzovni indeksi na najvišim razinama u 2009.
29.06.09 Seminari, konferencije
Pozivamo Vas na:
02.04.09 Zaposlenost / plaće
JANAF i Pošta smanjuju plaće upravama
02.04.09 Financije i gospodarstvo
Sindikati javnih službi najavljuju štrajk u svibnju
27.03.09 Financije i gospodarstvo
Sabor donio Zakon o osnovici plaća u javnim službama
27.03.09 Financije i gospodarstvo
Sindikati traže mišljenje ILO-a o Zakonu o osnovici plaća javnih službi
26.03.09 Vijesti
HUP protiv smanjenja menadžerskih plaća u privatnom sektoru
24.03.09 Financije i gospodarstvo
Sindikati javnih službi: Nikakve ucjene neće nas slomiti
24.03.09 Zaposlenost / plaće
Vlada jednostrano smanjuje plaće javnim službenicima
24.03.09 Zaposlenost / plaće
Doktorima i učiteljima jedna plaća manje
04.12.08 Zaposlenost / plaće
Svi za rezanje menadžerskih plaća
02.12.08 Vijesti
SSSH: Ograničiti menadžerske, povećati najniže plaće
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa