Međunarodno poslovanje
Seniko studio
Šira regija
06.11.2010. Hrvatska spremna za članstvo
Ton primjedbi u Godišnjem izvještaju o napretku, koji se službeno objavljuje 9. studenoga, bit će vrlo blag, ali, kao i svake godine, pažljivim čitanjem svašta će se otkriti, piše za www.banka.hr Ines Sabalić

Kada bude primljena u Europsku uniju Hrvatska će imati jednog povjerenika i 12 parlamentarnih zastupnika, njena težina u kvalificiranom glasanju u Vijeću bit će 7 glasova, a hrvatski jezik, pod tim nazivom, postaje službeni jezik Europske unije. Kako je danas u Bruxellesu zatvoreno poglavlje Institucije, to se može sa sigurnošću reći.

Na međunarodnoj konferenciji danas je zatvoreno i kompleksno, opširno poglavlje koje se odnosi na slobodni protok kapitala. Već ranije zatvoreni su pregovori oko tri od četiri slobode – slobodnog kretanja usluga, ljudi i roba – pa je Bruxelles potvrdom ovog poglavlja dao na znanje da je zadovoljan spremnošću Hrvatske za sudjelovanje na unutarnjem tržištu.

Takav stav će se odraziti i u Godišnjem izvještaju o napretku, koje će biti službeno objavljeno 9. studenoga. U izvještaju će se konstatirati da je Hrvatska uglavnom spremna za članstvo, a to znači na ogledanje na unutarnjem, slobodnom, tržištu.

Zatvaranje velikih poglavlja, pozitivan godišnji Izvještaj o napretku te činjenica da Angela Merkel želi vezati ratifikaciju promjena u Lisabonskom ugovoru oko eurozone uz ratifikaciju hrvatskog Ugovora o pristupanju, znači da je kraj pregovora i samo članstvo u EU vrlo blizu.

Izvještaj o napretku, čije je dijelove nacrta objavio Jutarnji list, mješavina je analize i političkog stava. Hrvatska je vrlo duboko u procesu, zatvorena su brojna i obimna poglavlja, u hrvatsku legislativu preveden golem dio acquisa, i Europska komisija više politički ne može reći ništa drugo osim da je Hrvatska jako dobra. Jer zatvorena poglavlja i puste benchmarke nije verificirala samo Europska komisija, nego – iako Komisija pregovora u njihovo ime, a ne samostalno – i zemlje članice.

Godišnji izvještaj sastoji se od dva dijela – analize reformi, institucija, ekonomije i politike te strateškog dokumenta ( u koji smo imali uvid) u kojem se proširenje stavlja u politički i strateški kontekst. Već u uvodnim paragrafima navodi se da je Hrvatska primjer kako je pristupanje stvarnost ako se ispune svi zadani uvjeti.

Ove godine pogled na stanje u Hrvatskoj je jako blagonaklon, što se vidi kao polupuna, a ne poluprazna čaša.
Zaključujemo da Europska unija preko Hrvatske želi pokazati da je proširenje živ proces, koji ima svoj početak i kraj, i koji se provodi ne samo na korist kandidata, nego i građana EU-a. Iz ovoga se vidi i „korist“ Hrvatske za EU, jer se, prilikom argumentiranja zašto je proširenje korisno, autori Strategijskog dokumenta ograničavaju na stratešku korist inkorporiranja Turske i Islanda u EU: Velika Turska zbog sigurnosnih pitanja, obje zemlje zbog energije, Turska zbog povećanja težine na međunarodnoj sceni, a Island, zbog ekoloških pitanja i budućeg iskorištavanja Arktika.

U Strateškom dokumentu svim postjugoslavenskim zemljama, uključujući Hrvatsku, predbacuje se da još nisu posve dostigle standarde dobrog upravljanja državom i pravne države, da nije dovoljno učinjeno oko mjera koje vode ekonomskom poboljšanju, da se nije dovoljno pazilo na slobodu govora i da je državna uprava nekvalitetna. U pojedinačnom dokumentu, Godišnjem izvještaju, ponovlja se primjedba o lošoj državnoj upravi. Ton primjedbi bit će vrlo blag, ali, kao i svake godine, pažljivim čitanjem svašta će se otkriti.

Međutim, vratimo se konkretnim rezultatima hrvatskih pregovora u ovom trenutku. Danas je na međunarodnoj konferenciji, uz poglavlja Sloboda kretanja kapitala i Institucije (poglavlje o kojem se ne pregovora), zatvoreno i poglavlje Promet.

U poglavlju Prometne politike dogovorena su dobra prijelazna razdoblja, koja su ponegdje čak i malo bolja od standarda koje su dobile zemlje u prošlom krugu proširenja.

Prijelazna razdoblja odnose se na linijski brodski promet, u kojem će hrvatski brodari imati pravo ekskluziviteta do kraja 2016., te mali kružni promet (izleti, ekskurzije) u kojem ekskluzivitet traje do kraja 2014. godine.

U poglavlju slobodnog kretanja kapitala dogovoreno je dobro prelazno razdoblje za kupovinu poljoprivrednog zemljišta. Od dana ulaska u EU, u narednih sedam godina samo će državljani Hrvatske moći kupovati poljoprivredna zemljišta, a nakon toga Zagreb može tražiti još tri godine ekskluziviteta, bilo za cijeli teritorij Hrvatske, bilo za neke dijelove koje bi poželio posebno zaštititi, na primjer za Baranju.
Do kraja godine zatvorit će se još četiri od devet preostalih poglavlja. Od ona četiri s kojima se prelazi u iduću godinu problematični su Pravosuđe te posebno Slobodno tržišno natjecanje, odnosno pitanje brodogradilišta.

Iz Strateškog dokumenta poznato nam je da su pohvaljeni napori u borbi protiv korupcije, ali, ono EU želi vidjeti je li pravosuđe kompetentno i nezavisno, može li potpuno zadovoljavajuće izvesti neki predmet, od istrage do presude.

Uistinu,nije problem ostanu li za siječanj ili veljaču uz Pravosuđe i Konkurenciju još dva poglavlja. Naime, za to vrijeme, vjerojatno sve do lipnja, teći će monitoring EU-a u Pravosuđu, a pitanje brodogradilišta rješava se kod kuće, a ne u Bruxellesu. Ishod je neizvjestan, a šteta bi bilo da ostali lijepi trud - barem dijela – hrvatske javne administracije – padne u vodu. No, i to je moguće...

U veselijem tonu, Hrvatska ima isti broj zastupnika i istu težinu u glasanju kad Vijeće glasa kvalificiranom većinom kao Irska, jer su najsličnije brojem stanovnika. Slovačka i Danska, koje imaju preko pet milijuna stanovnika, imaju jednog parlamentarnog zastupnika više, makar istu težinu glasova. Isti broj, dvanaest zastupnika u Europskom Parlamentu, imaju još Finska i Litva, dok Slovenija ima 4 zastupnika.

Zastupnici u Europskom parlamentu bit će članovi iz zajedničkog parlamentarnog odbora, njihova se imena znaju. Oni će biti promatrački sudjelovati u radu Europskog parlamenta, od dana potpisivanja Ugovora o pristupanju (lipanj?) do završetka ratifikacije, odnosno, početka članstva, kad će se u Hrvatskoj morati organizirati posebni izbori za ulazak u Europski parlament. (Bankamagazin)

Povezani članci
17.05.11 Financije i gospodarstvo
Hrvatskoj će ulaskom u EU godišnje biti dostupno do 1,6 mlrd eura
26.01.11 Šira regija
Hannes Swoboda: Hrvatska će u EU ući 2013. ili 2014. godine
13.01.11 Financije i gospodarstvo
EK: Napredak Hrvatske prema Uniji značajan, u 2011. rast od 1,5 posto
22.12.10 Financije i gospodarstvo
RH-EU: Zatvaranje još triju poglavlja
21.12.10 Vijesti
Vandoren u posjeti HUP-u
14.12.10 Financije i gospodarstvo
Kosor: Hrvatskoj velika potpora Austrije u pristupu EU
01.12.10 Šira regija
Swoboda: Hrvatska bi u Uniju mogla u siječnju 2013. godine
26.11.10 Šira regija
Swoboda: Pregovori EU-RH mogu završiti u prvoj polovici 2011.
09.11.10 Šira regija
Referendum o EU nakon potpisivanja pristupnog ugovora
03.11.10 Šira regija
Hrvatska može u EU 1. siječnja 2013.
28.10.10 Financije i gospodarstvo
Vlada: Referendum o ulasku u EU nakon pristupnog ugovora
27.09.10 Seminari, konferencije
“Brussels meets Zagreb” – novi program za Europu
10.09.10 Prehrambeni proizvodi
Hrana: Novo doba, kraj biznisa
27.07.10 Šira regija
RH-EU: Još dva poglavlja manje
29.06.10 Strateški savezi
Pregovori s EU: Tri najvažnija zadatka
15.05.10 Financije i gospodarstvo
Olli Rehn: Europska komisija potpuno predana ulasku Hrvatske u EU
07.05.10 Strateški savezi
EU fondovi: Hrvatska iskoristila samo 44 posto novca
28.04.10 Financije i gospodarstvo
Sloboda kretanja roba: Prilika za rast ili propast domaćih tvrtki
19.04.10 Strateški savezi
Hrvatska - EU: Zatvara se poglavlje Sloboda kretanja roba
04.03.10 Financije i gospodarstvo
Deutsche Welle: Hrvatsku nakon članstva u EU staviti pod nadzor?
17.02.10 Strateški savezi
Hrvatska blizu otvaranja Tržišnog natjecanja
27.01.10 Strateški savezi
Serge Brammertz: Hrvatska nije dosegnula željene rezultate
25.01.10 Strateški savezi
Europski parlament u utorak raspravlja o napretku Hrvatske
08.12.09 Šira regija
EU odobrila 3,5 mlrd eura za članstvo Hrvatske
04.11.09 Financije i gospodarstvo
Pahor i Kosor potpisali Sporazum o arbitraži
26.10.09 Financije i gospodarstvo
Pahor i Kosor: Ne želimo se prevesti žedni preko vode
11.09.09 Financije i gospodarstvo
RH i Slovenija postigle dogovor o deblokadi
05.09.09 Šira regija
Rehn: Hrvatska ostvarila napredak u reformama
24.07.09 Šira regija
Pregovori EU–RH: Nova blokada
22.07.09 Financije i gospodarstvo
Pregovori EU-RH: Manjka puna suglasnost
17.07.09 Šira regija
Pregovori EU – Hrvatska: Jedno poglavlje spremno za zatvaranje
24.06.09 Financije i gospodarstvo
Otkazana pristupna konferencija s Hrvatskom
03.06.09 Šira regija
Hrvatska u EU najranije 2012.
24.01.09 Zaposlenost / plaće
EU već ove godine zapošljava 350 Hrvata!
22.01.09 Strateški savezi
Rehn: Hrvatska može računati na podršku EU
18.12.08 Financije i gospodarstvo
Sanader: Očekujemo deblokadu
12.12.08 Strateški savezi
Moguć dogovor Slovenije i Hrvatske
05.11.08 Strateški savezi
Europska komisija predstavlja izvješće o napretku Hrvatske
31.10.08 Strateški savezi
Hrvatska-EU: Zatvoreno samo jedno poglavlje
03.10.08 Šira regija
Zagreb: Konferencija o pristupanju EU
29.09.08 Financije i gospodarstvo
Jurčić: EU izvlači novac iz Hrvatske
29.09.08 Strateški savezi
Perspektiva Hrvatske - u EU 2011.
24.09.08 Strateški savezi
Swoboda: Hrvatska kasni u pregovorima s EU
18.09.08 Strateški savezi
Olli Rehn: Hrvatski pregovori završit će do kraja 2009.
04.09.08 Financije i gospodarstvo
Vlada usvojila pregovaračko stajalište za poglavlje Poljoprivreda
10.07.08 Strateški savezi
NVK: Izazovi pristupanja Hrvatske Europskoj Uniji
11.06.08 Strateški savezi
Degert: Izazovi na putu Hrvatske prema EU
28.04.08 Strateški savezi
EU ponovo upozorava: Pravosuđe, reforma javne uprave i korupcija glavni problemi
22.04.08 Strateški savezi
Oli Rehn: Hrvatska bi mogla postati članica EU do 2011. godine
21.04.08 Strateški savezi
Pregovori EU–RH: Osam mjerila za energetiku i promet
16.04.08 Vijesti
Treći sastanak Zajedničkog savjetodavnog odbora EU-Hrvatska
11.04.08 Šira regija
Europski parlament prihvatio rezoluciju u kojoj se predviđa mogućnost ulaska Hrvatske u EU 2010.
08.04.08 Financije i gospodarstvo
Eukonomist: Prilagodba EU izazvat će nova poskupljenja
15.12.07 Alternativne (privatne)
Swoboda: Više obrazovanja i manje korupcije ključ za ulazak u EU
06.11.07 Strateški savezi
EK o Hrvatskoj: Valja sačuvati potpunu nezavisnost HNB-a
25.07.07 Vijesti
HOK prezentacija: Kako mali poduzetnici mogu profitirati od pristupanja EU
20.07.07 Šira regija
EIZ studija: "Pristupanje Europskoj uniji - očekivani ekonomski učinci"
28.06.07 Vijesti
Građani Hrvatske upola siromašniji od građana EU
21.06.07 Šira regija
Tek 29% građana smatra da bi članstvo u EU bilo dobro za Hrvatsku
28.05.07 Vijesti
Ljudska prava: Najveće zamjerke Hrvatskoj - provedba zakona
10.05.07 Statistika
Hrvatska 53. na ljestvici konkurentnosti IMD-a
25.04.07 Vijesti
Konferencija: Ulazak u EU ključan za hrvatsko gospodarstvo
24.04.07 Strateški savezi
EU ne bi financijski ni osjetila ulazak Hrvatske
28.03.07 Strateški savezi
Nužna reforma državnih potpora u Hrvatskoj
14.03.07 Strateški savezi
Karas: moguć ulazak Hrvatske u EU 2009.
11.12.06 Strateški savezi
Hrvatskoj iz IPA programa 138,5 milijuna eura u 2007.
22.11.06 Strateški savezi
Rehn: Hrvatska može u EU do kraja desetljeća ako ispuni tražene uvjete
08.11.06 Strateški savezi
Hrvatskoj uskoro dodatne povlastice u trgovini s EU?
08.11.06 Strateški savezi
EK u srijedu objavljuje izvješće o napretku Hrvatske kao i strategiju proširenja
25.10.06 Propisi
Hrvatska treba donijeti ili izmjeniti 12 financijskih zakona
13.10.06 Strateški savezi
Hrvatska od EU-a dobila tri mjerila za slobodu kretanja roba
12.10.06 Šira regija
U EU 2009.: Hrvatska ne mora čekati europski Ustav
10.10.06 Šira regija
Rehn: I EU i Hrvatska krajem desetljeća spremne za proširenje
05.10.06 Strateški savezi
Članstvo u EU zaslužujemo za dvije do tri godine
02.10.06 Šira regija
Prva godišnjica otvaranja pristupnih pregovora Hrvatske s EU-om
08.09.06 Šira regija
Hrvatska s EU-om završava bilateralni screening za slobodu kretanja radnika
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa