02.09.2010.
Bruto dobit banaka u Srbiji veća 75 posto
Ukupna dobit prije oporezivanja bankarskog sektora u Srbiji na kraju drugog kvartala iznosila je 144,2 milijuna eura. Bruto dobit ostvarile su 22 od 34 banke
Bankarski sektor u Srbiji ostvario je u drugom ovogodišnjem kvartalu ukupnu dobit prije oporezivanja od 15,2 milijarde dinara (144,2 milijuna eura) što je 75 posto više u odnosu na isti kvartal 2009., objavila je Narodna banka Srbije (NBS).
Bruto dobit ostvarile su 22 od 34 banke koje posluju u Srbiji, a 12 banaka je, unatoč povećanju profitabilnosti bankarskog sektora, u drugom kvartalu poslovalo s gubitkom.
Najveću dobit prije oporezivanja ostvarila je banka Intesa - četiri milijarde dinara (37,9 milijuna eura). Slijede AIK banka s 2,8 milijardi dinara, UniCredit s 1,9 milijardi, Raiffeisen banka s 1,5 milijardi i Komercijalna banka s 1,4 milijarde.
Ukupan gubitak 12 banaka za prvih šest mjeseci ove godine dostigao je 2,4 milijarde dinara. Tih 12 banaka sudjeluje u ukupnoj aktivi bankarskog sektora u Srbiji s 15 posto. Usporedbe radi, na kraju prvog kvartala u minusu je bilo devet banaka, navodi NBS u izvještaju Kontrola poslovanja banaka koji se odnosi na drugi kvartal.
Najveći gubitak u drugom kvartalu imale su Alfa banka, OTP banka i Credit Agricole, po pola milijarde dinara, a slijede Vojvođanska banka s 0,3 milijarde i Credy banka s 0,2 milijarde.
NBS navodi da je velikom povećanju bruto dobiti bankarskog sektora najviše pomogao rast neto prihoda od kamata, pad neto kreditnih gubitaka, efekti tečaja i rast neto naknada i provizija. Istovremeno je na visinu dobitka negativno djelovao jedino dodatni rast operativnih rashoda.
S ukupnom aktivom od 332 milijarde dinara i udjelom od 14,2 posto u ukupnoj aktivi bankarskog sektora Banka Intesa je najveća u bankarskom sektoru Srbije. Iza nje je Komercijalna banka, s 244 milijarde dinara aktive i udjelom od 10,4 posto. Taj je sektor na na kraju drugog kvartala, u ukupno 34 banke, zapošljavao 30.876 ljudi.
Trenutačno je 21 banka u stranom, a 13 banaka u domaćem vlasništvu. Od toga je devet u vlasništvu države kao većinskog ili najvećeg pojedinačnog dioničara, a četiri banke su privatne. (Bankamagazin)
|
|
 |
|