27.06.2010.
Istraživanje: Leasing nema posla, ali ima dobit
Leasing je nakon 600 milijuna kuna gubitka u prošloj godini ostvario dobit od 137 milijuna kuna u prvom kvartalu 2010. Novih poslova nema, nastoje se naplatiti stara potraživanja, mijenjaju se strategije i smanjuju troškovi, pokazala je analiza portala www.banka.hr
Leasing društva su, pomalo neočekivano, u prvom kvartalu ove godine poslovala s profitom. Riječ je o 137 milijuna kuna neto dobiti, koju je osiguralo uspješnije naplaćivanje potraživanja čija se vrijednost smanjila s 12 milijardi kuna na kraju 2009. na 11,07 milijardi kuna ili 8 posto krajem prvog kvartala ove godine, podaci su Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga (Hanfa).
Od ukupno 26 društava, broj gubitaša ove godine manji je za tri, no unutar tog popisa došlo je do preslagivanja iz pozitivnog poslovanja u negativno i obrnuto.
Velika društva uvijek privlače veću pažnju, pa je tako najočitiji primjer najveće leasing tvrtke Hypo-Leasing Kroatien, koja je prošlu godinu završila s 790,8 milijuna kuna gubitka, a već je ove godine uspjela ući u plus.
Prošlogodišnji gubitak Hypo Leasinga bio je viši od ukupnog neto gubitka svih leasing društava (624,73 milijuna kuna), a krajem ožujka ove godine ostvario je najveću dobit, 92 milijuna kuna, što je ponovno imalo utjecaja na ukupni rezultat leasing kuća.
Prošlogodišnji gubitak bio je izravna posljedica krize i rezervacija za loše plasmane iz prošlosti te već ranije započetog procesa restrukturiranja društva, kaže Bernhard Melischnig, predsjednik Uprave Hypo-Leasing Kroatien.
"Zahvaljujući potezima iz protekle dvije godine kao što je prilagodba strategije, optimizacija poslovanja, smanjenja troškova i uvođenja novih usluga, povećali smo operativnu dobit. Ona je već lani bila na zadovoljavajućoj razini i ta se stabilnost nastavlja.
U naplati potraživanja imamo jednake teškoće kao i druga leasing društva, a taj je problem usko povezan s povećanjem nezaposlenosti i slabijom platežnom moći", navodi Melisching.
|
Za razliku od Hypo Leasinga Porsche Leasing je na kraju 2009. godine imao najbolji rezultat, 52 milijuna kuna dobiti, da bi u prva tri mjeseca ove godine zaronio na 3,95 milijuna gubitka. Promjene u istom smjeru imaju OTP i Croatia Leasing.
Najveći utjecaj na rezultat imale su rezervacije za nenaplativa potraživanja, kažu u Croatia Leasingu. Njihova dobit prije rezervacija iznosila je 1,4 milijuna, dok se iznos rezervacija popeo na 2,1 milijun kuna uzrokujući gubitak od 682 tisuće kuna u prvom kvartalu.
Glavni se posao svodi na održavanje postojećih ugovora uz povećavanje naplate i kontrolu troškova. Pritom ne planiraju nove ugovore jer nemaju mogućnosti osigurati izvore financiranja, barem dok ne pronađu strateškog partnera.
U OTP Leasingu objašnjavaju da raste broj opomena za neplaćanja, kao i broj raskida ugovora i povrata objekta leasinga, no za gubitak u prvom kvartalu više krive kretanje tečaja švicarskog franka (porast od oko 3 posto u odnosu na kunu), nego povećane rezervacije za nenaplativa potraživanja.
Ističu da su imali pozitivan operativni rezultat prije tečajnih razlika i računaju na stabilizaciju tečaja do kraja godine. Kao i svi ostali u ovom su kriznom vremenu najviše orijentirani na upravljanje rizicima i poboljšanje naplate.
Ukupna aktiva leasing društava nastavlja padati. U prvom kvartalu 2010. smanjena je 1,2 milijardi kuna, na 32,5 milijardi dok je u godini dana pala ukupno 3 milijarde.
Ugovorena vrijednost novozaključenih ugovora operativnog leasinga u prvom kvartalu pala je čak 60 posto u odnosu na isti kvartal lani, dok je financirana vrijednost novih ugovora financijskog leasinga pala 16 posto.
Snažan pad novih ugovora treba povezati uz smanjen interes za kupnjom automobila koji čine najveći dio imovine leasinga. Broj registriranih novih automobila u prvom kvartalu pao je oko 30 posto.
Broj aktivnih ugovora operativnog leasinga čija je vrijednost u prva tri mjeseca 16,7 milijardi kuna, smanjena je za njih 2.500.
Najviše ugovora i na početku ove godine bilo je za automobile, 85 posto, slijede gospodarska vozila i strojevi. U financijskom leasingu broj aktivnih ugovora smanjio se za nešto manje od njih tisuću, a ukupna vrijednost bila je 24,3 milijardi kuna.
Do krize je tržište leasinga imalo snažan rast, ali je 2008. donijela probleme koji su se objašnjavali tečajnim kretanjima, a 2009. je dodatno opteretila branšu pogoršanjem u naplati potraživanja i gubitkom od 624,7 milijuna kuna.
Znakova stabilnog oporavka gospodarstva još nema, a dobit u prvom kvartalu ostvarena je zahvaljujući preslagivanju unutar društava i "prisilnom" smanjenju troškova.
|
Pozitivno poslovanje predviđa se od kraja 2011. godine, kaže Milan Bariša Obradović, predsjednik Uprave Alfa Leasinga, novog društva koje je započelo poslovanje u drugoj polovici prošle godine.
Poučeni smo negativnim iskustvima drugih društava i zbog toga smo konzervativno pristupali kod svakog plasmana, svodeći rizik na najmanju mjeru, ponekad na uštrb većeg plasmana, opisuje Obradović. (Bankamagazin)
|
|
 |
|