Međunarodno poslovanje
Seniko studio
Šira regija
16.06.2010. Nema više gužve u čekaonici za euro
Poslije odluke da sve članice eurozone moraju izdvojiti sredstva pomoći za Grke u visini 110 milijardi eura, zemlje aspiranti su odlučile usporiti pristupanje EMU-u

Nakon utjecaja grčke dužničke krize na eurozonu nema više gužve u 'čekaonici' za ulazak u Europsku monetarnu uniju (EMU). Naime, poslije odluke da sve članice moraju izdvojiti sredstva pomoći za Grke u visini 110 milijardi eura, zemlje aspiranti su odlučile usporiti pristupanje EMU-u.

Do prije godinu dana red je bio 'podugačak'. Poljaci, Mađari, Česi i tri baltičke zemlje pokušavale su čim brže ispuniti kriterije za ulazak u eurozonu da bi danas još samo Estonija pretendirala i javno najavila precizan datum prihvaćanja eura kao nacionalne valute. Radi se o 2011. godini. Sve ostale zemlje polako odustaju od brzog ulaska u zonu eura.

Tako je novi guverner Narodne banke Poljske, bivši poljski premijer Marek Belka, izjavio kako je nerealno da Poljska sada prelazi na euro.

Belka je objasnio da ulazak u europsku monetarnu zonu znači velike koristi, poput ubrzavanja ekonomskog rasta, ali ipak je naglasio kako se time istovremeno zemlja lišava svojih instrumenata monetarne politike i mogućnosti da u cilju povećanja konkurentnosti oslabi nacionalnu valutu.

"Tada preostaje samo povećanje produktivnosti rada ili elastičnije i konkurentnije gospodarstvo", rekao je Belka i dodao da je za Poljsku u protekloj svjetskoj ekonomskoj krizi bilo korisno to što je imala nacionalnu monetu i što je oslabio tečaj zlota.

Novi guverner je također istakao da sada nije dobar trenutak da se ulazi u eurozonu jer Poljska još ne ispunjava kriterije iz Maastrichta, a Europska monetarna unija preokupirana je svojim problemima i nema volje širom otvoriti vrata novim članicama.

"U budućnosti možda se pokaže da ćemo mi biti najprimamljiviji zalogaj. Pomalo u šali kažem da želim da najvažnije zemlje zone zakucaju na naša vrata i pozovu nas da uđemo, jer ćemo biti zemlja koja će doprinijeti stabilnosti i dinamici eurozone", rekao je Belka.

Osim Poljaka i sve više Čeha želi plaćati krunama što je duže moguće i broj protivnika eura porastao je u prvom ovogodišnjem kvartalu za 10 posto zbog straha da bi u krizi i Češka morala pomoći Grčkoj i drugim dužnicima u eurozoni.

Dok je početkom godine prelazak na euro odbijalo svega 22 posto Čeha, danas ga ne želi skoro 33 posto nacije. U veljači je 63,8 posto anketiranih htjelo da se Češka oprosti od krune i pređe na euro, sada po toj anketi pristalica eura ima svega 54 posto.
Protivnici eura su sve brojniji zbog povećane nestabilnosti eurozone, a također zato što je slučaj Grčke upozorio na potencijalnu obavezu država zone eura da izrazito pomognu državama koje propadaju.

I Poljaci Česi navode primjer Slovenije koja se kao članica eurozone obvezala osigurati 384 milijuna eura povoljnog kredita u okviru svoje 0,48-postotne kvote.

Što se tiče Estonije, prije mjesec dana je Europska komisija, unatoč kritikama Europske središnje banke, dala zeleno svjetlo za primanje Estonije u eurozonu. Ona će najvjerojatnije početi primjenjivati euro kao nacionalnu valutu od 1. siječnja 2011. godine.

U istom priopćenju EK je za ostalih osam zemalja kandidatkinja - Bugarsku, Češku, Letoniju, Litvu, Mađarsku, Poljsku, Rumunjsku i Švedsku - priopćila kako nisu ispunile potrebne kriterije.

Za primanje u eurozonu postavljeno je više uvjeta. Najvažniji su: stopa inflacije smije iznositi maksimalno 1,5 posto iznad stope koja vrijedi u tri članice eurozone s najstabilnijim cijenama, državni deficit mora biti ispod tri posto BDP-a, a javno zaduženje ne smije prijeći 60 posto BDP-a.

Konačnu odluku će donijeti ministri financija država članica EU-a na svom sastanku u srpnju. Prethodno će se o tome izjasniti i Europski parlament, a uvođenje eura u Estoniji bit će tema i na sastanku na vrhu EU-a u lipnju. Pretpostavlja se da će biti donesena pozitivna odluka o Estoniji kao 17. članici eurozone. (Bankamagazin)

Povezani članci
01.07.12 Vijesti iz svijeta
Dogovor europskih lidera potaknuo snažan rast eura
13.03.12 Financije i gospodarstvo
Vujčić: Hrvatska mora što prije u eurozonu
23.01.12 Vijesti iz regije
Česi odlučno protiv eura
19.01.12 Financije i gospodarstvo
Vujčić: Euro će ojačati baš zahvaljujući krizi
11.01.12 Vijesti iz svijeta
McKinsey: Zajednička valuta eurozoni u 2011. donijela 332 mlrd eura
05.01.12 Vijesti iz svijeta
Litva i dalje planira euro uvesti 2014.
08.12.11 Vijesti iz svijeta
Banke se spremaju za život nakon eura
01.12.11 Financije i gospodarstvo
Slomom eura Hrvati bi izgubili trećinu bogatstva
25.07.11 Vijesti iz svijeta
Poljska ne da zlot za euro
11.02.11 Šira regija
Danci protiv eura
07.02.11 Vijesti iz regije
Mađarska: Uvođenje eura vjerojatno tek 2020.
10.01.11 Financije i gospodarstvo
Boris Vujčić: Hrvatskoj se isplati uvesti euro
03.01.11 Vijesti iz svijeta
Estonija u eurozoni: Kraj borbe s recesijom ili posljednja karta za Titanic
17.09.10 Šira regija
Europljani razočarani eurom
23.06.10 Vijesti iz svijeta
Litva želi što prije u eurozonu
12.05.10 Šira regija
Estonija dobila zeleno svjetlo za ulazak u eurozonu
30.04.10 Vijesti iz regije
Većina stanovnika Češke protiv uvođenja eura
17.03.10 Vijesti iz svijeta
Letonija odlučila uvesti euro 2014.
20.10.09 Šira regija
Bugari žele zamijeniti lev eurom 2013.
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa