Info
Seniko studio
Financije i gospodarstvo
12.06.2010. VL: Od jeseni veći porez na kuće za odmor, jahte i automobile
Vlada neće ove jeseni donijeti zakon o masovnom oporezivanju stanova, ali će povećati porezna davanja na luksuzne automobile, plovila, jahte i kuće za odmor

Vlada neće ove jeseni donijeti zakon o masovnom oporezivanju stanova, ali će povećati porezna davanja na luksuzne automobile, plovila, jahte i kuće za odmor! Sugovornik Večernjeg lista iz Vlade kaže da još nisu određeni novi porezni razredi, no uvjerava da će veće poreze plaćati samo vlasnici luksuznih jahti i automobila.

Udar na vikendaše

Porezni će udar ići prema vlasnicima kuća za odmor koji sada plaćaju od 5 do 15 kuna poreza po četvornome metru, ovisno o odluci lokalnih jedinica.

Godišnje se od poreza na 182 tisuće vikendica ubere oko 100 milijuna kuna (u prosjeku 550 kn po vikendici). Taj porez prihod je lokalnih jedinica pa će se idućih dana s gradovima dogovarati iznos povećanog poreza na vikendice.

Promjenama u sustavu poreza na dohodak lokalne će jedinice izgubiti oko 700 milijuna kuna što će se, kaže sugovornik iz Vlade, nadomjestiti oporezivanjem bogatijih kategorija stanovništva “prema njihovoj kupovnoj snazi”.

Premijerkinu najavu uvođenja imovinskog poreza javnost je interpretirala kao najavu oporezivanja stanova i kuća – jer je porez na nekretnine najčešći oblik koji se koristi pri oporezivanju imovine – no izvor iz Vlade kaže da će se o širem oporezivanju imovine raspravljati tek 2011., nakon što se povežu katastri i administracija dobije cjelovit uvid u imovinu građana.

Hrvatski se porezni sustav oslanja na poreze na potrošnju jer PDV i trošarine donose polovicu poreznih prihoda. Već dulje vrijeme neki stručnjaci i stranke (gotovo sve izuzev HDZ-a) traže da se imovina jače oporezuje. Sugerirao je to ovih dana i predsjednik.

Prvo srediti gruntovnicu

SDP, na primjer, predlaže da se smanje porezi i doprinosi i taj manjak nadomjesti oporezivanjem stambenog prostora u kojemu ne žive njegovi vlasnici. Analiza koju je na zahtjev Ministarstva financija izradila grupa stručnjaka pokazala je da se taj porez na može uvesti u kratkom roku jer treba još najmanje godina i pol dana da se sredi gruntovnica.

Nekretnine su opterećene kreditima, pa i to treba uzeti u obzir. Analiza je pokazala da bi taj porez bio dodatni uteg na ekonomiju jer bi već uz stopu od 1 posto porez na imovinu srušio raspoloživi dohodak stanovništva tri posto.

Godišnji porez na stan od 70 kvadrata bio bi oko 10 tisuća kuna, dvije prosječne plaće. Vani je porez na nekretnine široko rasprostranjen, u rasponu je od 0,1 do 3 posto vrijednosti nekretnine, najčešće se plaća jednom godišnje i predstavlja prihod lokalnih jedinica. Stambeni prostor u kojemu stanuje vlasnik uglavnom je oslobođen plaćanja poreza ili je on umanjen. Šta će biti kod nas, ostaje da se vidi! (Večernji list, Bankamagazin)

Povezani članci
27.08.12 Financije i gospodarstvo
DW: Hrvatski harač bez koristi
20.08.12 Financije i gospodarstvo
Linić: Od siječnja porez na imovinu
17.02.12 Financije i gospodarstvo
Sabor usvojio Vladin paket poreznih zakona
27.12.11 Financije i gospodarstvo
HNB predložio Milanoviću dizanje PDV-a i trošarina
16.09.10 Financije i gospodarstvo
Porez za megane oko 500 kuna, a za mercedes i do 10.000 kuna
23.08.10 Financije i gospodarstvo
Ribić: Vlada mora oporezovati banke umjesto da ponovno optereti građane
15.06.10 Financije i gospodarstvo
Šuker: Porez na imovinu tiče se vikendica, automobila i plovila
11.06.10 Financije i gospodarstvo
Vlada najavila uvođenje poreza na imovinu do kraja godine
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa