03.05.2010.
Kvartalni gubitak Ine smanjen za 441 mil. kuna
Ina je ostvarila ukupni prihod od 5,34 milijarde kuna što je 5,5 posto više nego u istom lanjskom razdoblju, a prihodi od prodaje iznosili 4,93 milijardi kuna, 10,4 posto više nego u istom razdoblju lani
Ina Grupa je u prvom kvartalu ostvarila neto gubitak od 131 milijuna kuna, što je za 441 milijuna kuna manje nego u istom razdoblju 2009. Plinski biznis (prekinuto poslovanje) doprinio je ukupnim neto gubitkom od 207 milijuna, dok je od neprekinutog poslovanja ostvarena dobit, stoji u poslovnom izvješću objavljenom na internetskim stranicama Zagrebačke burze.
Nadalje, Ina je ostvarila ukupni prihod od 5,34 milijarde kuna što je 5,5 posto više nego u istom lanjskom razdoblju. Prihodi od prodaje iznosili su 4,93 milijardi kuna, 10,4 posto više nego u istom lanjskom razdoblju.
Ukupni su rashodi smanjeni za gotovo 900 milijuna kuna pa se tome može zahvaliti dobar rezultat. Na kraju prvog kvartala iznosili su 4,99 milijardi kuna dok su u istom lanjskom razdoblju iznosili 5,82 milijarde kuna.
Ina Grupa poboljšala je rezultate poslovanja u prvom tromjesečju 2010. u usporedbi s istim razdobljem prošle godine pa je na kraju prvog tromjesečja EBITDA od neprekinutog poslovanja iznosila je 1,4 milijardi kuna uz 815 milijuna kuna operativne dobiti bez jednokratnih stavki uglavnom zahvaljujući većoj proizvodnji ugljikovodika, višim cijenama nafte i boljoj rafinerijskoj marži.
Neto dobit od neprekinutog poslovanja bez jednokratnih stavki bila je u prvom tromjesečju 2010. pozitivna, a iznosila je 135 milijuna kuna, dok je u prvom tromjesečju 2009. zabilježen gubitak od 266 milijuna kuna.
Međutim, Ina je još uvijek pod utjecajem poteškoća u gospodarskom okruženju koje su se osjećale i prošle godine, a odražavaju se na financijski položaj te je INA zabilježila sveukupni gubitak (premda znatno manji) na razini neto dobiti (131 milijun kuna) i neto negativan novac iz operativnih aktivnosti od 926 milijuna kuna, zbog ogromnih napora učinjenih kako bi se smanjile dospjele i neplaćene obveze prema državi, što je dovelo do velikog povećanja eksternog financiranja, koje je uglavnom osigurao MOL, najveći dioničar Ine.
U tom smislu menadžment i dalje radi na primjeni mjera za smanjenje troškova i poboljšanje efikasnosti poslovanja, te procjenjuje nove dostupne izvore financiranja s fokusom na jačanje financijskog položaja Društva.
Ina je također tijekom prvog tromjesečja 2010. prilagodila investicije trenutnom financijskom položaju, pa su iznosile 840 milijuna kuna i bile su 15% niže nego u prvom tromjesečju prošle godine, no ne na uštrb glavnih investicijskih projekata (modernizacije rafinerija u Rijeci i Sisku i razradnih radova u Siriji i sjevernom Jadranu).
|
Dobit iz osnovne djelatnosti od neprekinutog poslovanja, bez jednokratnih stavki, veća je za 335 milijuna kuna prema istom razdoblju prethodne godine te je u prvom tromjesečju 2010. iznosila 815 milijuna kuna.
Bolji rezultati ostvareni su prvenstveno zbog veće proizvodnje ugljikovodika i veće prodaje kao i viših cijena sirove nafte (prosječna cijena nafte tipa Brent FOB Med bila je za 71,5% viša na svjetskom tržištu), a potpomogli su i 27% veći prosječni spredovi zbog prerade lake nafte tipa Azeri čime se ostvaruje bolji randman proizvoda i veće marže na benzinima.
Nadalje, ostvaren je pozitivan učinak nižih troškova poslovanja kao posljedica provođenja strogih mjera smanjenja troškova. Ti pozitivni učinci djelomično su umanjeni zbog manje prodaje derivata.
Na rezultat je negativno utjecala jednokratna stavka umanjenja vrijednosti imovine Trgovine na malo za 74 milijuna kuna, pa je dobit iz osnovne djelatnosti iznosila 741 milijun kuna.
Gubitak iz financijskih aktivnosti od neprekinutog poslovanja iznosio je 602 milijuna kuna i bio je niži za 207 milijuna kuna u odnosu na isto razdoblje prethodne godine, no još uvijek znatan.
Ispravljena neto dobit od neprekinutog poslovanja u prvom kvartalu 2010. iznosila je 135 milijuna kuna, u usporedbi s gubitkom od 266 milijuna kuna ostvarenim u prvom tromjesečju 2009. (Bankamagazin)
|
|
 |
|