Info
Seniko studio
Vijesti iz svijeta
11.12.2009. Bankari bez božićnih bonusa
Iako su financijaši u Londonu u srijedu potpuno pobješnjeli, najava uvođenja poreza na bonuse u financijskom sektoru ipak se počela širiti svijetom. Francuska je najavila uvođenje poreza po uzoru na onaj britanski, dok su njemački bankari dogovorili da će sami uvesti limite na visine plaća

Bankari će Božić (pro)slaviti tek nakon Uskrsa. Naime, britansko ministarstvo financija uvelo je jednokratni porez od 50 posto na sve bankarske bonuse u 2009. koji premašuju 25.000 funti, ili 40.800 dolara, a porez će biti na snazi od 9. prosinca do 5. travnja iduće godine.

Iako su financijaši u Londonu u srijedu potpuno pobješnjeli, najava uvođenja poreza na bonuse u financijskom sektoru ipak se počela širiti svijetom i izazivati različite reakcije.

Najveća potpora britanskom premijeru Gordon Brown je francuski predsjednik Nicolas Sarkozy, a njih dvojica su čak i zatražili da se taj namet uvede na globalnoj razini.

"Suglasni smo u tome da jednokratni porez na bonuse treba razmotriti kao jedan od prioriteta, zato što su bonusi za 2009. dijelom porasli zbog poticaja koje su države dale bankovnom sustavu", kazala su dvojica čelnika u uvodniku Wall Street Juournala.

Nadalje, uveo bi se bonus u okviru dugoročnog globalnog sporazuma između banaka i društava koje opslužuju, i trebao bi odražavati odgovornosti bankovnog sustava i rizike koje predstavljaju za bankovni sustav u cjelini.

Uz ostale prijedloge navedeni sporazum 'zajamčio bi da se financijske institucije ne smiju koristiti inozemnim poreznim rajevima jer bi time pobile doprinos koji duguju građanima zemlje u kojoj posluju', napisala su u uvodniku WSJ-a dvojica čelnika.

Gospodarska kriza stvorila je svijest o tome da je gospodarstvo globalno i da nadilazi granice jedne zemlje. Stoga je jasno da se mjere moraju poduzeti na globalnoj razini, zaključili su Brown i Sarkozy.

Inače, Britanija očekuje kako će uvođenje novog poreza omogućiti vladi pribaviti oko 550 milijuna funti (890 milijuna dolara), što je kap u moru u usporedbi s vladinim prognoziranim dugom od 178 milijardi funti u ovoj godini i 176 milijardi funti u idućoj.

Koliko je Sarkozy ozbiljno prihvatio britanski plan pokazuje i podatak da je u petak objavio uvođenje poreza na bankarske bonuse po uzoru na onaj britanski, kazala je francuska ministrica gospodarstva Christine Lagarde u razgovoru za International Herald Tribune.

Što se tiče drugih država, bankari u Njemačkoj su se dogovorili kako će sami uvesti limite na visine plaće kako bi preduhitrili kancelarku Angelu Merkel. S time da su sve velike banke i osiguravajuće kuće, poput Deutsche banke, Commerzbank i Allianza, prihvatile limitiranje zarada.

Ipak upitana od novinara o mogućem uvođenju takvog nameta Merkel je kazala kako ona preferira uvođenje međunarodnog poreza na bankarske transakcije makar joj je britanska ideja 'šarmantna'.
Oko oporezivanja bankarskih transakcija raspravljali su i lideri Europske unije. Odlučili su kako će zatražiti od Međunarodnog monetarnog fonda razmatranje uvođenje globalnog poreza na financijske transakcije. Tako se bar navodi u nacrtu dokumenta za koji se očekuje da bude usvojen na kraju samita EU, koji se u četvrtak i petak održava u Bruxellesu.

U izjavi sudionika samita se ističe potreba da plaće i premije u financijskom sektoru promoviraju "zdravo i efikasno upravljanje", navodi Reuters.

"Europsko vijeće naglašava kako je važno da se obnovi ekonomski i društveni dogovor između financijskih institucija i društva kome one služe i da se osigura da javnost ima korist u dobra vremena, a u loša vremena bude zaštićena od rizika", navodi se u nacrtu do kojeg je došao Reuters.

Kako će na moguće uvođenje globalnog poreza na financijske transakcije reagirati Sjedinjene Države treba pričekati, ali predstavnički dom američkog Kongresa još je u ožujku donio je zakon kojim se uvodi 90-postotni porez na isplatu bonusa zaposlenicima u tvrtkama koje su iz saveznog proračuna primile više od 5 milijardi USD za sanaciju.

Glavi poticaj tom zakonu bila je isplata 165 milijuna dolara bonusa za nešto više od 400 menadžera i brokera AIG-a, tvrtke kojoj je vlada dala 180 milijardi dolara pomoći, čime je izazvala veliko nezadovoljstvo među zastupnicima na Capitol Hillu.

Također izazvala je i val ogorčenja među američkim građanima suočenima s jednom od najtežih gospodarskih kriza nakon II. svjetskog rata.

Stoga je i američki gigant investicijskog bankarstva Goldman Sachs objavio da će bonuse menadžerima za 2009. isplaćivati u dionicama s ograničenim pravima umjesto u gotovini, uvažavajući time donekle zgražanje javnosti nad nagradama na Wall Streetu.

Goldmanovom 30-članom upravnom odboru bonusi će biti isplaćeni u dionicama koje se ne smiju prodavati najmanje pet godina i mogu biti oduzete u slučaju rizičnog ponašanja menadžera kojemu su dodijeljene, stoji u priopćenju te tvrtke.

Goldman je bio izložen oštrim kritikama zbog izdvajanja 16,7 milijardi dolara za bonuse za prvih devet mjeseci 2009., nakon što je u listopadu 2008. uzeo 10 milijardi dolara vrijedan državni paket pomoći kako bi izbjegao financijski kolaps. Goldman je taj zajam u cijelosti vratio u srpnju. (Bankamagazin)

Povezani članci
28.06.10 Vijesti iz svijeta
Njemačke banke vodeće u Europi po problematičnim zajmovima
24.02.10 Vijesti iz svijeta
Bonusi na Wall Streetu skočili na više od 20 mlrd dolara
08.02.10 Vijesti iz svijeta
Čelnici JPMorgana i Goldmana dobili 25 mil dolara bonusa u dionicama
27.01.10 Financije i gospodarstvo
Švedski model globalno rješenje za banke u problemima
18.01.10 Financije i gospodarstvo
Međunarodni regulatori najavljuju alternativne planove za posrnule banke
19.10.09 Vijesti iz svijeta
Američkim bankarima smiješe se rekordna primanja
10.09.09 Vijesti iz svijeta
Nizozemske banke smanjile bonuse bankarima
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa