Info
Seniko studio
Korisne informacije
04.12.2009. Hrvatska domena '.hr' među najsigurnijima u svijetu
"Jedan od kriterija za instalaciju malwarea na poslužitelj je i broj potencijalnih posjeta na server, te su naravno poslužitelji u .com domeni atraktivniji od onih u '.hr' domeni“, tumači Darko Perhoč iz Nacionalnog središta za računalnu sigurnost

Surfanje internetom ponekad nalikuje ruskom ruletu, osobito kada neku stranicu posjećujete prvi put. Na nepoznatim stranicima, naime, raste mogućnost da "pokupite" neki virus ili zloćudni program jednostavnim klikom miša. Jedan od načina da se takva neugidna iznenađenja izbjegnu jest i praćenje izvješća o sigurnosti na internetu.

Jedno takvo istraživanje (Mapping the Mal Web) objavio je i proizvođač softvera MCAfee, a riječ je statistici o domenama koje su izložene visokom riziku infekcije.

Na primjer, na URL-ovima koji završavaju s ".cm“ – što je domena koja pripada Kamerunu – vrlo je visok rizik (36,7 posto) da posjetitelj stranice pokupi virus. Naime, internetski korisnici često umjesto domene ".com“ pogrešno upišu ".cm“. Autori malwarea često iskorištavaju takve širokorašire greške poput krivo napisanih imena ("typosqatting").

I sama domena ".com“ je visokorizična – prema McAffeeijevom istraživanju čak 32,2 posto tih domena sadrži neku vrstu neželjenog malwarea. Treća najrizičnija domena je kineska koja završava s ".cn“, a zaraženo ih je 23,4 posto.

Prošle godine najviše zaraženih domena imao je Hong Kong (.hk), ali nakon toga su poduzeli mjere i ove godine su stopu zareženosti sveli na 1,43 posto.

U izvješću se upozorava na visok rizik pri skidanju (downloadu) sadržaja sa stranica rumnjuskom (.ro) domenom od 21 posto, te kineskom (.cn) kod koje je 18,6 posto opasnih stranica.

Najsigurnije domene su “.gov” (government), “.edu” (education), a od domena koje pripadaju državama japanska (.jp), irska (.ie) i hrvatska (.hr).

"Jedan od razloga da se hrvatska domena nalazi među najsigurnijima je relativna neatraktivnost .hr domene. Jedan od kriterija za instalaciju malwarea na poslužitelj je i broj potencijalnih posjeta na server, te su naravno poslužitelji u ".com " domeni atraktivniji od onih u .hr domeni“, tumači Darko Perhoč iz Nacionalnog središta za računalnu sigurnost (CERT),: "drugi razlog vidim u tome što je u Hrvatskoj prisutan veliki broj proizvođača opreme koja služi za zaštitu informatičkih sustava i relativno razvijenoj svijesti o nužnosti primjene te opreme, osobito mislim ovdje na komercijalni sektor“.

Perhoč dodaje da svoj doprinos smanjenju broja malvera koji se distribuira preko .hr domene daje i nacionalni CERT, koji odmah reagira na prijavu o instaliranom malwareu i urgiramo da se takav software ukloni sto prije sa interneta. "Prijave dobijamo od korisnika .hr domene, alio izvor informacije može biti i izvan Hrvatske“, zaključuje Perhoč. (Bankamagazin)

Povezani članci
23.10.12 Financije i gospodarstvo
Petina svjetskih financijskih institucija zabrinuta zbog financijskih prijevara
20.08.12 Korisne informacije
Internet: Protokol nove generacije
12.04.11 Seminari, konferencije
Održan okrugli stol o sprječavanju prijevara u osiguranju
29.07.10 Tvrtke i tržišta
Agrokor distribuciju s cesta prebacuje na željeznicu
23.06.10 Vijesti iz svijeta
Novozelandska banka patentirala sustav protiv prijevara na karticama
16.04.10 Vijesti
Udruga bankara upozorava građane na internetske prijevare
09.02.10 DOP
Microsoft: Obilježavanje Dana sigurnijeg Interneta
03.12.09 Financije i gospodarstvo
I hrvatske banke na udaru 'trojanaca'
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa