Info
Seniko studio
Vijesti iz svijeta
30.11.2009. Dubai na stereodima
Kada je financijska kriza stigla u Dubai počele su padati cijene nekretnina koje su u 2008. izgubile polovicu svoje vrijednosti, a ove još 15 posto. Prema procjenama Deutsche Bank, kriza tvrtke Dubai World mogla bi doprinijeti još snažnijem padu cijena nekretnina u visini do 30 posto

Građevinska megalomanija došla je Dubaiju glave. Gradnja zatvorenog skijališta usred pustinje, brojnih otočića u obliku karte svijeta, najvišeg nebodera na svijetu i sličnih ekstravagancija ipak su bile prekrupan financijski zalogaj za maleni emirat.

Naime, kada je prošli tjedan objavljeno kako je tamošnja vodeća državna investicijska tvrtka Dubai World zatražila šestomjesečnu odgodu plaćanja dugova u visini 60 milijardi američkih dolara čitav svijet je stao u strahu od produbljavanja globalne financijske krize.

Tržišta kapitala su se počela rušiti, a uskoro su i cijene robe, ponajprije nafte i novca, također počele padati potaknuvši sumnje u financijsku stabilnost tog emirata nakon nekoliko godina snažnog rasta.

Iako se nalazi u području koje se smatra bogato naftom, Dubai nije 'iste sreće' poput ostalih šest članica Ujedinjenih Arapskih Emirata, i(li) susjeda Saudijske Arabaije i Kuvajta čiji se ekonomski razvoj temelji na izvozu 'crnog zlata'.

Stoga je gospodarski razvoj Dubaija temeljen na građevinarstvu i razvoju brojnih nekretninskih projekata od kojih je najpoznatiji umjetni otok u obliku palme na kojem su smješteni luksuzni hoteli i vile.

Sam građevinski bum u Dubaiju počeo je prije pet godina, a financiran je zaduživanjem tako da je ukupan dug tog malenog emirata narastao na gotovo 100 milijardi dolara.

Doduše, nakon godina ulaganja u gradnju luksuznih hotela koji su potakli turizam doveli su do situacije da građevinarstvo čini 23 posto BDP-a te zemlje. No, u ljeto 2007. godine iz Sjedinjenih Država se počela valjati gospodarska kriza koja je prošle godine zahvatila čitav svijet.

Kada je kriza stigla u Dubai počele su padati cijene nekretnina koje su u 2008. izgubile polovicu svoje vrijednosti, a ove još daljnjih 15 posto Prema procjenama Deutsche Bank, kriza tvrtke Dubai World mogla bi doprinijeti još snažnijem padu cijena nekretnina u visini do 30 posto.
Milijuni praznih kvadrata

Da je megalomanija tamošnjih vlasti kriva koliko i globalna kriza za tešku situaciju u kojoj se našao Dubai pokazuje i podatak da je u tom emiratu trenutno 40 posto svih poslovnih prostora prazno. Danas ukupna količina praznog uredskog prostora u Dubaiju iznosi gotovo milijun metara kvadratnih.

Iako se isprva činilo kao će susjedni emirat Abu Dabi, bogata prijestolnica Ujedinjenih Arapskih Emirata, samo gledati kako Dubai propada, nakon nekoliko dana šutnje ipak su priopćili kako će pomoći susjedu u nevolji. Ali, naftom bogati Abu Dabi će 'birati' kako će, kada i kojoj tvrtki pomoći.

Umjesto 'bianco' čeka, selektivna pomoć tvrtkama Dubai Worlda, poslužit će kao grubo buđenje ulagačima koji su godinama pretpostavljali da će konzervativni Abu Dabi biti jamac svom nesmotrenijem susjedu.

Abu Dabi, emirat koje svoje bogatstvo zahvaljuje crpljenju 90 posto nafte u UAE-u i trećem najvećem svjetskom izvozniku, već je osigurao 15 milijardi neizravne pomoći Dubaiju preko središnje banke UAE-a i svoje dvije privatne banke. Središnja banka UAE-a objavila je da pozorno prati događaje kako bi osigurala da se nacionalnom gospodarstvu ne nanese nikakva šteta.

Inače, prema unutrašnjem uređenju UAE-a, svaki od sedam emirata odvojeni je pravni entitet u labavoj federaciji i svaki sam nadzire svoje prirodne i financijske resurse, a savezna vlada nema zajamčeni pristup tim resursima niti je obvezna preuzeti obveze bilo kojeg emirata.

Unatoč obećanjima iz Abu Dabija, tržišta kapitala još uvijek nisu pozitivno reagirala, a burza u Dubaiju je prvog ovotjednog trgovinskog dana pala šest posto dok su dionice Dubai Worlda i kompanija u njegovom vlasništvu izlistanih na burzi izgubile čak 15 posto vrijednosti.
Prelijevanje na svijet

Što se tiče izloženosti drugih zemalja, prema prošlotjednim procjenama švicarske banke Credit Suisse europske banake u dugovima pritisnutom Dubaiju 'otvorene' su u iznosu od ukupno 13 milijardi eura. Analitičari obuhvaćeni ispitivanjem agencije za financijske informacije Dow Jones Newswires tu su izloženost pak procijenili na 26 milijardi eura.

No, da je situacija ozbiljna pokazali su podaci Bank for International Settelments (BIS), ili Banke za međunarodna poravnanja, prema kojima su banke u UAE izložene u visini 123 milijarde dolara od čega europske banke 'drže' 72 posto, američke devet posto, japanske sedam posto.

Među europskim bankama najveći kreditori su iz Velike Britanije s 41 posto ukupnog iznosa. Također je interesantno kako je među britanskim bankama prema Dubaiju najviše 'otvorena' HSBC koja je samo lani dala 17 milijardi dolara kredita tvrtkama i samim članicama Ujedinjenih Arapskih Emirata.

Također problema bi mogla imati i Royal Bank of Scotland koja je kreditirala Dubai s 2,3 milijarde dolara, a baš je ta financijska kuća i bila najteže pogođena u ovoj financijskoj krizi od svih banaka u Britaniji, a opstala je samo jer joj je vlada premijera Gordona Browna pomogla novčanim injekcijama u visini više desetaka milijardi funti.

Osim na burzama i u bankama, problemi Dubai Worlda osjetili su se i na tržištu nekretnina u Hong Kongu gdje je od prve vijesti o problemima u Emiratima prodaja stanova pala 16 posto. Time je izgleda došao kraj ovogodišnjem snažnom rastu nekretnina u tom bivšem britanskom dominiju gdje su cijene kuća, stanova i poslovnih prostora porasle više od 30 posto.

I Indijci budno prate što se događa u Dubaiju jer je ta zemlja najveći svjetski primatelj doznaka iz inozemstva. Kako više od 4,5 milijuna Indijaca radi u zemljama Perzijskog zaljeva, u Indiju godišnje stigne 10 milijardi dolara samo iz te regije, stoga i ne čudi zabrinutost koja je zavladala u indijskom financijskom centru Mumbaiju.

U ostalom i Uprava hrvatskog Agrokora se zabrinula nad situacijom na svjetskom financijskom tržištu jer, kako pišu dnevne novine, ta se najveća kompanija u zemlji namjerava zadužiti za 400 milijuna eura emisijom obveznica, a 'efekt Dubai' mogao bi to zaduženje uvelike poskupjeti. (Bankamagazin)

Povezani članci
20.12.10 Vijesti iz svijeta
Dubai će 2013. imati previše šoping centara
22.07.10 Vijesti iz svijeta
Dubai World spreman i na sudski dogovor s kreditorima
20.05.10 Vijesti iz svijeta
Dubai world dogovorio reprogram duga od 23,5 mlrd dolara
12.04.10 Vijesti iz svijeta
Kraj snova u Dubaiju
25.03.10 Vijesti iz svijeta
Vlada Dubaija spašava Dubai World s 9,5 mlrd USD
19.02.10 Vijesti iz svijeta
Dubai World sprema u ožujku restrukturiranje duga
14.12.09 Vijesti iz svijeta
Abu Dabi daje 10 mlrd dolara za spas Dubaija
04.12.09 Vijesti iz svijeta
Sedam zemalja koje bi mogle krenuti stopama Dubaija
27.11.09 Vijesti iz svijeta
Daljnji pad dolara i problemi Dubaija srušili azijske burze
26.11.09 Vijesti iz svijeta
Dubai World traži odgodu otplate dugova
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa