Seniko studio
Vijesti
05.11.2009. Oppenheim: Zbog pada prodaje stanova proračun bez 300 mil. eura
Udruga developera pri HUP-u najavljuje da bi zbog pada investicija sljedeće godine bez posla moglo ostati još 15.000 radnika

"Ako Vlada pod hitno ne osnuje poseban ured za pomoć građevinskim investitorima i developerima, te ne ukine vodni doprinos, parafiskalna davanja i ne smanji PDV na kupnju prve nekretnine, nove investicije u poslovne nekretnine i stanogradnju doživjet će sljedeće godine dramatičan pad", upozorio je Igor Oppenheim u ime Udruge developera pri Hrvatskoj udrugi poslodavaca.

"Zbog zastoja u prodaji gotovih nekretnina, posebice stanova, 'zamrznuto' je 300 milijuna eura PDV-a koje bi se mogle sliti u državni proračun", navodi Oppenheim dodajući kako je investitorima iz istog razloga blokiran kapital za nove projekte, pa bi iduće godine u sektoru bez posla moglo ostati 15 000 radnika.

Tvrde, da ukoliko je Srbija mogla za poticanje stambene potražnje ukinuti PDV na kupnju prve nekretnine, Hrvatska isti porez može barem smanjiti.

Iako developeri nisu iznijeli podatke o broju neprodanih stanova na tržištu, tvrde ipak da ih je manje od 13,5 tisuća koliko je procjenio ministar financija Ivan Šuker. Najavili su kako će uskoro objaviti podatke o padu prodaje u listopadu, a do tada vrijedi podatak o prodaji manjoj od 30 do 40 posto.

"Sa stanovima bi se moglo desiti isto što i sa prodajom automobila. Bez obzira na spuštanje cijena, automobili se jednostavno ne prodaju zbog pada potražnje, odnosno kupovne moći u okolnostima krize", rekao je Oppenheim.

Usprkos tome, tvrde developeri, cijene neprodanih stanova ne mogu se spuštati ispod razine troškova investicije, jer bi to prodavatelje odvelo u propast.
Iako su manji investitori prodavali stanove i ispod troškova gradnje kako bi se na kratko spasili, veliki stanograditelji, poput Tehnike kojoj su ostale stotine neprodanih nekretnina, ne mogu si dozvoliti takav diskont, zaključuju investitori.

O neučinkovitosti javne administracije čelnik Ingre govorio je kroz primjer poslovne zgrade te tvrtke koja je izgrađena '96. godine, a do danas se ne može upisati u gruntovnicu jer zemljišne knjige jednostavno ne postoje.

Traže i pojednostavljivanje izdavanja odobrenja za građenje, te otvaranje pristupa nadležnim ministarstava koja su investitorima često potpuno nedostupna.

"Zabrinjavajuće je da smo na svjetskoj ljestvici na 106. mjestu po broju odobrenja za građenje, a ispred nas su Srbija i Kosovo", upozorava Vicenco Blagaić, dopredsjednik Udruge developera za turističke projekte.

Još jednom je ponovio da će investitori u turističke projekte na Jadranu sve gore poslovati ako država zakonski ne dozvoli etažiranje, odnosno parcijalno prodavanje apartmana u turitističkim zonama.

Taj zahtjev, kao i ukidanje vodnog doprinosa, te parafiskalnih komunalnih nameta, developeri upućuju državi već nekoliko godina. Pitaju se gdje je i za što otišlo 1,5 milijardi kuna vodne naknade koju su za svoje investicijske projekte uplatili u zadnje tri godine.

Stari je apsurd, koji već godinama ističu i strani i domaći developeri, a ponovljen je i na skupu developera u HUP-u, da investitor gradnje u Hrvatskoj mora financirati svu prateću lokalnu infrastrukturu uz svoj nekretninski projekt iako sam investitor nije jedini korisnik tih sadržaja. (Bankamagazin)

Povezani članci
12.11.12 Vijesti
Savjet HUP-a: Hrvatska ima potencijal za rast i razvoj
02.09.11 Seminari, konferencije
Konferencija o razvoju komercijalnih nekretnina 21. i 22. rujna u Zagrebu
08.01.10 Financije i gospodarstvo
Babić: Poticaj stanogradnji preko štedionica neće imati utjecaj na tržište
02.12.09 Tvrtke i tržišta
Ingra smanjuje plaće 20 posto
15.09.09 Vijesti
Developeri: Nameti tjeraju investitore
24.04.09 Vijesti
Damiru Kuštraku novi mandat predsjednika HUP-a
10.02.09 Vijesti
Banke podržavaju developere
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa