Međunarodno poslovanje
Seniko studio
Tvrtke i tržišta
30.09.2009. Magazin Banka: Kompanije se ne zadužuju, samo vraćaju dugove
Inine kratkoročne obveze u prvom su polugodištu narasle na skoro 9 mlrd kuna, za jednu milijardu ili za 12 posto. Prividno Ina ima pozitivan operativni novčani tok od 1,45 mlrd kuna, koji je nastao zbog neplaćanja obveza prema dobavljačima. Naime, Ina ne plaća kratkoročne obveze preko 290 dana, dok potraživanja naplaćuju u roku od 80-ak dana

Hrvatska poduzeća gotovo su se prestala zaduživati, fokusirani su na vraćanje dugova i dogovore s bankarima o refinanciranju, pokazala je analiza poslovanja 21 kompanije koju objavljujemo u listopadskom broju časopisa Banka. Investicija gotovo nema (osim Ine), a tek je nekoliko redaka u javnim priopćenjima rijetkih kompanija posvećeno otvaranju novog pogona ili investiranju u dizajn novog proizvoda…

Analizirali smo poslovanje kompanija iz različitih branši (proizvodnja hrane i pića, graditeljstvo, trgovina i ostale industrije) na temelju polugodišnjih izvješća objavljenih na Burzi. Od 21 kompanije njih 11 posluje s gubitkom, dok su lani u istom razdoblju i u istoj skupini bila samo tri gubitaša.

Vremena za odlikaše davno su iza nas, a zaključak je da je najviše "poremećaja" bilo u skupini poduzeća koja u analizu vodimo kao ostalu industriju (Ina, Dioki, Medika, Saponia, Teksilpromet, Lantea Grupa, Spačva).

Kod građevinaca od tri analizirane kompanije dvije posluju s gubitkom, Ingra i Nexe Grupa, a prošle godine niti jedna.

Skupina proizvođača hrane i pića drži se hrabro. Hvalili su se više-manje kako ih kriza ne pogađa jer "i u krizi moramo jesti i piti"i izgleda da još u prvoj polovici godine uspješno odolijevali padu kupovne, no drugo je polugodište i za puno teže. U hvalisavce spada i naša najsigurnija i najveća branša - trgovačka djelatnost, ali izgleda da ni njima ne cvjetaju ruže.

Izdvajamo nekoliko kompanija iz naše analize, među njima i Podravku, koja u posljednjih mjesec dana zaokuplja pažnju javnosti zbog afere još nerazjašnjenog odobravanja kredita i pokušaja preuzimanja od strane menadžmenta.

Među promatranim poduzećima Podravka ostvaruje najveći operativni novčani tok, vidljiv je rast sa 72 milijuna na 178 mil. kuna, što je skok za 2,5 puta.

Iza toga stoji naplata potraživanja od gotovo 200 milijuna kuna, koja je uglavnom usmjerena na vraćanje obveza prema dobavljačima. U prvoj polovici ove godine Podravka se zadužila za 518 milijuna kuna, ali je i uspješno vratila 658 milijuna kuna.

Za razliku od drugih kompanija poslovanje Atlantica nije značajnije opterećeno financijskim rashodima, oni ne rastu tako značajno kao kod drugih (samo 4,6 %).
Izgleda da se Grupa pravodobno refinancirala, a banke se nisu drznule povećati im značajnije kamatne stope. Kredita nije bilo previše, simboličnih 17 milijuna kuna, a vraćeno je 19 milijuna kuna, od čega je dugoročni dug blago smanjen.

Ukupne kreditne obveze čine 28 % ukupne imovine i 46 % ostvarene prodaje, što se čini prihvatljivom i kontroliranom razinom zaduženosti.

Tisak je uspješno vratio 83 milijuna kuna duga, ali je uzeo novih 73,8 milijuna kuna, vjerojatno uz višu cijenu. Čini se da se Tisak dosta kreditira na račun dobavljača jer kratkoročne obveze rastu za 30 %, na 388 milijuna kuna, i čine 44 % ukupne imovine. Izmirenje obveza prema dobavljačima pogoršava se s 55 na 65 dana.

Veliki rizik u poslovanju Medike je dugi rok naplate potraživanja, posebno u dijelu koji se odnosi na kupce u okviru sustava HZZO-a.

Prema šestomjesečnim rezultatima poslovanja rok naplate potraživanja je 220 dana, a sama kratkotrajna potraživanja veća su od ostvarene prodaje za 21 posto. Stoga ne čudi da Medika svoje obveze plaća u roku dužem od 260 dana. Medika se zadužila za 27 milijuna, a vratila 34 milijuna kuna.

I na kraju, spomenimo Inu, najveću iz grupe analiziranih i drugu po veličini kompaniju u Hrvatskoj: njezine kratkoročne obveze rastu u prvom polugodištu na skoro 9 milijardi kuna, za jednu milijardu ili za 12 posto. Stoga ne čude udvostručeni financijski rashodi koji dosežu preko pola milijarde kuna.

Osim što Ina postaje financijskim obvezama opterećena kompanija profitabilnost također nije sjajna, bilježi pad prodaje od 26,85 i neto dobiti od 36,39 posto.

Prividno ima pozitivan operativni novčani tok od 1,45 milijardi kuna, koji je nastao zbog neplaćanja obveza prema dobavljačima. Naime, Ina ne plaća kratkoročne obveze preko 290 dana, dok potraživanja naplaćuju u roku od 80-ak dana.

Kompanije ostavljaju dojam borbe sa samim sobom, borbe za svaku kunu preko naplate potraživanja i odugovlačenja plaćanja obveza dobavljačima. Niti sjena poslovanja naših kompanija iz prethodnih godina. (Bankamagazin)

Povezani članci
08.05.12 Financije i gospodarstvo
Fina: Neplaćena dospjela potraživanja smanjena za 1,1 mlrd kuna
20.03.12 Financije i gospodarstvo
Stečaj s preustrojem spašava građevinare i prerađivače
22.11.10 Financije i gospodarstvo
Posao.hr: Tvrtke prekasno uvele 'krizne' mjere
19.08.10 Financije i gospodarstvo
Polovica aktivnih tvrtki bez zaposlenih
14.04.10 Financije i gospodarstvo
Nepodmirene obveze građana i poduzeća 27,6 milijardi kuna
16.12.09 Financije i gospodarstvo
Dug poduzeća: Dospjeli porezi i doprinosi 10 mlrd kuna
27.11.09 Financije i gospodarstvo
Analiza poduzeća: Hrvatska nema motore rasta za 2010.
06.11.09 Financije i gospodarstvo
Dug državi: Na male krenuli ovrhama, veliki pošteđeni
23.09.09 Financije i gospodarstvo
Nepodmirene obveze tvrtki 18,2 milijarde kuna
11.09.09 Financije i gospodarstvo
FINA: Broj blokiranih tvrtki veći za 41,7 posto
02.06.09 Financije i gospodarstvo
U borbi za drugi kvartal
28.05.09 Financije i gospodarstvo
Više od dvije tisuće tvrtki u neprekidnoj blokadi
18.05.09 Financije i gospodarstvo
Čak 45 posto tvrtki bez zaposlenih
28.04.09 Financije i gospodarstvo
Trećina evidentiranih insolventnih tvrtki u Zagrebu
15.04.09 Financije i gospodarstvo
Samo pet kompanija s viškom gotovine
18.03.09 Financije i gospodarstvo
Nesolventnost u siječnju porasla na 14,7 mlrd kuna
16.02.09 Vijesti
Nepodmirene obveze tvrtki dosegle 14,4 milijarde kuna
15.01.09 Financije i gospodarstvo
Nesolventnost veća za 65 posto
01.07.08 Financije i gospodarstvo
Hrvatske kompanije prekasno odgovaraju na poslovnu krizu
13.05.08 Statistika
Gotovo polovica aktivnih pravnih osoba bez zaposlenih
06.03.08 Tvrtke i tržišta
Tvrtke će se zaduživati na domaćem i inozemnom tržištu
12.12.07 Seminari, konferencije
Završena 1.SEE Konferencija o spajanjima i preuzimanjima kompanija
28.11.07 Seminari, konferencije
Deloitte: Skup o financiranju brzorastućih tvrtki
02.07.07 Tvrtke i tržišta
Rast insolventnosti i u travnju
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa