Međunarodno poslovanje
Seniko studio
Šira regija
26.08.2006. Brok: Hrvatska dio sadašnjeg proširenja EU-a
Hrvatsku smatramo dijelom sadašnjeg, a ne budućeg proširenja Europske unije, rekao u Zagrebu predsjednik Odbora za vanjsku politiku Europskog parlamenta Elmar Brok nakon razgovora s premijerom Ivom Sanaderom. "Hrvatska je zadnji dio sadašnjeg procesa proširenja, prema formuli 10 plus 2 plus 1", rekao je Brok

Prema Sanaderovim riječima, upravo je Brok u Europskom parlamentu promovirao formulu 10 plus 2 plus 1. Deset novih članica pristupilo je Europskoj uniji 2004., dvije iduće članice su Rumunjska i Bugarska, a treća je Hrvatska. Brok je rekao da je vanjskopolitički odbor EP-a vodeći u procesu proširenja Europske unije te će "njegove odluke biti važne", te je i ovom prigodom naglasio individualnost pristupa i vodeću ulogu Hrvatske u regiji.

Dvojica sugovornika izrazila su nadu da će rasprave o Europskom ustavu biti završene do kraja 2008., a u tom procesu mogli bi sudjelovati i hrvatski stručnjaci, rečeno je na konferenciji za novinare. Premijer Sanader je izvijestio Broka o tijeku screeninga i pregovora o pojedinim poglavljima hrvatskih stručnjaka s Europskom komisijom u Bruxellesu, pri čemu je bilo riječi i o odgodi screeninga za poglavlje pravosuđa.

Brok je Sanaderu prenio i poruku kancelarke Angele Merkel da će tijekom njemačkog predsjedanja Unijom u prvoj polovici 2007. podnijeti inicijative kako bi se pregovori o Europskom ustavu okončali u predviđenom, roku do kraja 2008. godine. Brok je izrazio nadu da će potpisivanje sporazuma o pristupanju Hrvatske Europskoj uniji nastupiti prije izbora za Europski parlament 2009. te bi hrvatski promatrači automatski postali punopravni zastupnici EP-a. Tako bi lipanj 2009. bio kombinirani rok za dovršenje svih triju pitanja, dovršenje pregovora s EU-om, potpisivanje sporazuma o pristupu Hrvatske EU-u te izbor hrvatskih predstavnika u Europski parlament.

Na pitanje novinara o mogućem sudjelovanju hrvatskih vojnika u mirovnim snagama u Libanonu, Sanader je kazao da Vlada još nije dobila nikakav upit iz Ujedinjenih naroda, ali ako ga dobije, spremna ga je razmotriti.

Izvor: hrt.hr

Povezani članci
23.03.10 Financije i gospodarstvo
Europarlamentarci iz Hrvatske godišnje će koštati 42 mil. eura
18.07.07 Šira regija
Osnovan konzorcij za smanjenje administrativnih troškova u EU
13.06.07 Šira regija
EU: Uredba o kontroli gotovog novca
24.04.07 Šira regija
EP glasuje o povijesnom zakonu protiv piratstva
24.04.07 Strateški savezi
EU ne bi financijski ni osjetila ulazak Hrvatske
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa