Robe
Seniko studio
Prehrambeni proizvodi
03.02.2009. Predstavljen novi postupak konzerviranja povrća
Uređaj za ultrazvučnu obradu
Uređaj za ultrazvučnu obradu
Postupkom se konzerviranje povrća obavlja uz primjenu ultrazvuka i visokih tlakova

Hrvatski institut za tehnologiju (HIT) i zagrebački Prehrambeno - biotehnološki fakultet (PBF) potpisali su danas u Zagrebu ugovor o financiranju tehnologijskog projekta „ Razvoj tehnologija za konzerviranje povrća uz primjenu ultrazvuka i visokih tlakova“ u vrijednosti nešto većoj od 2,5 milijuna kuna, priopćeno je iz HIT-a.

Ugovor su potpisali direktor HIT-a Pero Munivrana te dekan PBF-a Damir Ježek. Projekt će se financirati u razdoblju od dvije godine kao dio HIT-ovog programa TEST. Njime se financiraju pretkomercijalne istraživačke djelatnosti razvoja novih tehnologija do faze izrade prototipa.

"Postupkom ultrazvučnog tretmana ubrzava se proces konzerviranja i produžuje trajnost proizvoda. Korištenjem visokih tlakova uništava se većina nepoželjnih mikroorganizama, dok svi nutrijenti iz svježeg povrća ostaju nepromijenjeni. Naljev za konzerviranje sadržavat će makrobiotičke komponente istog učinka kojeg imaju sol, šećer i ocat čime će “novo povrće” dobiti dodatnu nutritivnu vrijednost. Projekt će u konačnici omogućiti tržišnu ponudu kvalitetnijih proizvoda s manjom cijenom proizvodnje te manjom potrošnjom energije", navodi se u pojašnjenju novog tehnološkog rješenja.

Dosadašnji postupak pokazao se manjkavim, tvrdi se u priopćenju, jer se konzerviranjem povrća dobivaju proizvodi lošije kvalitete, s obzirom da postupkom pasterizacije proizvod omekša, a uz to se troši velika količina toplinske energije.
Zbog djelovanja topline dolazi i do gubitka vrijednih nutritivnih komponenti (vitamina, proteina, esencijalnih ulja, mineralnih tvari.

U priopćenju se dodaje kako se primjenom ove tehnologije postavljaju novi trendovi u prehrambenoj industriji. Njezinim korištenjem ne nastaje otpadni materijal, a utrošak energije je minimalan.

Suradnja s hrvatskim proizvođačima povrća, kako u realizaciji projekta tako i njegovoj tržišnoj primjeni, već je osigurana, zaključuje se u priopćenju.

Program TEST ovim, 13. ugovorom po redu, nastavlja poticati napredne ideje hrvatske akademske zajednice. Prvi ugovor potpisan je u listopadu 2007. godine s Fakultetom elektrotehnike i računarstva (FER). Najviše interesa do sada su pobudili prvi hrvatski detektor laži (FER) te prvi hrvatski industrijski dvoručni robot (FSB).

Povezani članci
12.04.11 Vijesti
Mogućnosti za poduzetnike iz EU programa CIP i FP7
01.12.08 Korisne informacije
Hrvatski institut za tehnologiju (HIT) potpisao Memorandum s tvrtkom Nexus
19.11.08 Financije i gospodarstvo
EIHP postaje regionalni centar za energetsku učinkovitost
30.10.08 Seminari, konferencije
Održana Business Intelligence konferencija
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa