Potrošači
Seniko studio
Vijesti
23.08.2006. Hitrorez - Ukida se 40 posto zakona
Pravosudna giljotina, kako se akcija službeno zove, ili popularnije Hitrorez, najveća je administrativno-pravna deregulacija hrvatskoga zakonodavstva koja će uskoro početi. Riječ je o čišćenju svih nepotrebnih zakona, stavki i propisa koje koče poduzetništvo, državni aparat i pravosudni sustav

Najvjerojatnije već sljedećeg tjedna premijer Ivo Sanader će sa suradnicima predstaviti dosad možda i najveću pravosudnu reformu čiji je krajnji cilj ukidanje gotovo polovice postojećih zakona i zakonskih propisa. Tzv. regulatornu giljotinu dosad je provelo više zemalja i ona se pokazala vrlo uspješnom. Učinci su višestruki i brzo vidljivi.

Ukidanjem 30-50 posto postojećih propisa, pojednostavljenjem ostalih 30 do 40 posto propisa i smanjenjem korupcije, stvara se "prijateljsko okružje" za investicije te uštede, prema nekim procjenama, od 400 do 930 milijuna dolara na godinu.

Svaki poduzetnik, a pogotovo strani investitor, morao je proći trnovit put od ideje do realizacije. Najviše im smeta netransparentnost procesa. Stoga ne čudi što je inicijator ideje Nacionalno vijeće za konkurentnost.

Gotovo nevjerojatno zvuči podatak da u našoj regulativi postoji čak 12 tisuća zakona i propisa iz razdoblja bivše države. Osim toga, i zakoni koji "šetaju" preko Markova trga često su nedorečeni, manjkavi ili su neki njihovi dijelovi neprovedivi u praksi.

Iako u Vladi regulatornu giljotinu smatraju jednim od najvećih projekata, njezin glasnogovornik Ratko Maček, unatoč obećanjima, nije našao vremena za dodatna objašnjenja. Tako ostaje nepoznato na koji će način Vlada osnovati tim, tko će ga voditi, gdje će biti smješten i koliko će sve to stajati. Prema nekim informacijama, riječ je o milijun kuna, a za provedbu cijelog projekta premijer će, navodno, tražiti i širi politički konsenzus, što, očito, neće proteći glatko.

Iako u načelu protiv giljotine nema ništa, SDP tvrdi da ideja nije nova i da se sa svime moglo početi i znatno ranije. "Ova Vlada previše vremena gubi na preispitivanju čitavog niza ideja, pa i onih koje su započele za vrijeme bivše vlasti," ističe potpredsjednik Sabora Mato Arlović. To se ponajprije odnosi, ističe, na niz zakona koje je bivša vlast uskladila s europskim zakonodavstvom. Arlović upozorava i na još jedan problem, za koji očito ni giljotina nije dovoljno učinkovita: "Ja mislim da se zapravo radi o ključnom pitanju u tom segmentu da Vlada kroz zakone pokušava provoditi ekonomsku politiku umjesto da zakoni budu pravi okvir za provođenje ekonomske politike."

Iako se procjenjuje da bi cijeli proces giljotine mogao potrajati od šest do devet mjeseci, oni skeptičniji bili bi zadovoljni kad bi završio u sljedećem Vladinu mandatu.

Izvor: hrt.hr

Povezani članci
14.07.08 Financije i gospodarstvo
Svjetska banka: Hrvatski gradovi uspješni reformatori
10.10.07 Statistika
Predstavljeno izvješće Svjetske banke "Doing Business 2008"
27.06.07 Financije i gospodarstvo
Hitrorez predložio ukidanje 18 HNB-ovih odluka
26.06.07 Vijesti
Predstavljeni rezultati Vladina projekta Hitrorez
07.02.07 Vijesti
15.000 Hitro.hr tvrtki
19.01.07 Vijesti
Završila druga faza projekta Hitrorez
17.01.07 Vijesti
Hitrorez: na Internetu više od 3.700 dosjea propisa
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa